OkurYazar Hanım - Tiyatro Kitapları

OkurYazar Hanım - Tiyatro Kitapları


Sevgili OkurYazar Hanım;

 

Adım Burak. Bu sene lise son sınıfa geçiyorum. Anlayacağınız seneye üniversite sınavı beni bekliyor. Annemler benim mühendislik okumamı istiyor ama benim asıl hayalim oyuncu olmak. Bu yüzden seneye üniversite sınavından sonra konservatuvar sınavına girmek istiyorum. Ama etrafımda beni bu konuda yönlendirecek kimsem yok, benim aklıma da siz geldiniz. Bana konservatuvar sınavına hazırlanmama yardım edecek kitaplar önerebilir misiniz?

 

Sevgili Burak’cığım;

 

Ne iyi ettin de yazdın bana! Biz de az sahne tozu yutmadık hani! Bizim de hocaların hocası Yıldız Kenter’in rahle-i tedrisatından geçmişliğimiz var. Sadede gelecek olursak; öncelikle sana bol bol oyun metinleri okumanı öneriyorum. Madem bu yola baş koydun Antik Yunan yazarlarından Sophokles’i, Euripides’i, Aiskhylos’u; Antik Roma’dan Plautus’u, Seneca’yı bilmemek olmaz. Sonra oyun yazarlarının muhtemelen en meşhuru olan Shakespeare’i, Fransızların medar-ı iftiharı Moliere’i, Almanların en büyük yazarlarından Goethe’yi, İtalyanların usta kalemi Goldoni’yi, İspanya’nın hüzünlü sesi Lorca’yı, Norveç’ten soğuk rüzgarlar estiren Henrik Ibsen’i, Rusya’nın dünyaya armağan ettiği Anton Çehov’u anmadan olmaz. Günümüze biraz daha yaklaştıkça Bertolt Brecht, Arthur Miller, Tenesse Williams, Eugece Ionesco, Samuel Beckett ve Tom Stoppard gibi isimler çıkmaya başlayacak karşına. Onları da es geçmek olmaz elbette. Bizim usta yazarlarımıza gelecek olursak Haldun Taner, Turgut Özakman, Güngör Dilmen, Orhan Asena, Cevat Fehmi Başkut, Melih Cevdet Anday ilk aklıma gelenler. Ayrıca sevgili Murathan Mungan’ın da oldukça güzel oyunları var.

 

İşin kuramsal tarafına gelecek olursak… Konstantin Stanislavski, bu ismi not et yavrucuğum, çünkü çok sık duyacaksın. Stanislavski’nin birkaç kitabını da ekledim aşağıya senin için. Bunun yanında bir diğer popüler isim olan Eric Morris’i de es geçme derim. Son olarak kendini tiyatro tarihi konusunda da geliştirmek istersen Sevda Şener’in Dünden Bugüne Tiyatro Düşüncesi kitabını tavsiye edebilirim. Son olarak birkaç da süpriz kitap ekledim senin için.

 

Sınav sonucundan beni muhakkak haberdar et Burak’cığım!

 

Sevgiler,

OkurYazar Hanım


75 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.