OkurYazar Hanım - Şehir Bahçeciliği Hakkında Kitaplar

OkurYazar Hanım - Şehir Bahçeciliği Hakkında KitaplarSevgili OkurYazar Hanım;

 

Havaların günden güne güzelleştiği şu günlerde ben de bir hayalimi gerçekleştirmek ve evimin balkonunu küçük bir çiçek bahçesine dönüştürmek istiyorum. Gelin görün ki çiçek bakımı konusunda o kadar beceriksizim ki! Ne zaman bir çiçek büyütmeye çalışsam sonu hüsran oluyor, hevesim kursağımda kalıyor. Bu kez, aynı hataları tekrarlamamak adına, çiçek ve bahçe bakımını en ince ayrıntısına kadar öğrenerek işe başlamak istiyorum. Bana bu konuda birkaç kitap önerebilir misin?

 

Tuğçe T.

 

Tuğçe’ciğim, tatlı kızım;

 

Ağaçların birer birer çiçeğe durmaya başladığı şu günler bir şeyler ekmek için de en uygun günler aynı zamanda, bana çok doğru bir zamanda yazmışsın sevgili kızım! Şahsen ben çiçekleri dalında severim, bu yüzden de saksı bitkilerine bayılırım. Sana da çiçek bakımı konusundaki becerilerini geliştirecek birkaç kitap önerebilirim. İlk olarak bu işin ABC’sini öğrenmek için "Şehir Bahçeciliği for Dummies" ile başlayabilirsin. Dummy şapşal demekmiş ama sen adına çok takılma, hangimiz zaman zaman şapşallıklar yapmıyoruz ki? Temel bilgileri edindikten sonra ise Peter Mchoy’un "Saksı Bitkileri El Kitabı" ile devam edebilirsin. Bu kitap biraz kalıncadır ama gözünü korkutmasın, içinde işine yarayacak birçok bilgi mevcut! Yine ilginç püf noktaları içeren bir kitap olan, Gülnar Onay imzalı "Bahçem ve Ben" de ilgini çekebilir. Ayrıca John Brooks imzalı Küçük Bahçe senin gibi küçük alanlarda bir bahçe yaratmak isteyenler için ilham verici olabilir. Son olarak, eğer bu küçük bahçe seni doğayla daha barışçıl bir ilişki kurmaya sevk ederse Toby Hemenway’in "Permakültür Şehirde" kitabına başvurabilirsin.

 

Balkon-bahçen hazır olduğunda Okur Yazar ablanı da bir çaya çağırırsın artık!


1 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.