OkurYazar Hanım - Polonya Edebiyatı

Sevgili OkurYazar Hanım;

Övünmek gibi olmasın ama, fena bir okur sayılmam. Hem yeni çıkan kitapları, hem de edebiyat dünyasından haberleri takip etmeye çalışırım. Bu yılki Uluslararası Man Booker Ödülü’nü Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’ın aldığını duyunca yazara bu ödülü kazandıran romanı Koşucular’ı hemen alıp okudum. Sonrasında bugüne dek okuduğum Polonyalı yazarları düşündüm ve aklıma hiçbir isim gelmedi! Biraz utandığımı itiraf etmeliyim. OkurYazar Hanım, bana okumam için birkaç Polonyalı yazar önerebilir misiniz?

Sevgiler,

Nalan F.Sevgili Nalan,

Senin gibi tutkulu okurlarla karşılaşmak beni her zaman sevindirir. Elbette, sana yardım etmek için elimden geleni yapacağım. Öncelikle madem konu ödüllerden açıldı, Polonya’nın Nobel Ödüllü yazarı Czeslaw Milosz’u anmadan olmaz! Yine rüştünü çoktan ispat etmiş yazarlardan devam etmek gerekirse Witold Gombrowicz’i ve bilimkurgu üstadı Stanislaw Lem’i de muhakkak saymalıyım. Eğer Polonya Edebiyatı’nın klasiklerinden de okumak istersen Jan Potocki ve Bruno Schulz’u kaçırma derim. Yok eğer “Hep ölüleri andın OkurYazar, bana yaşayan bir yazar öner,” dersen Koşucular’ın yanı sıra Wieslaw Mysliwski’nin Taş Taş Üstünde’sini ya da Andrzej Sapkowski’nin The Witcher serisini önerebilirim.

Şimdiden iyi okumalar Nalan’cığım.

Sevgiler,

OkurYazar Hanım
 
 

Hazırlayan: Ece Karaağaç
1989’da Eskişehir’de doğdu. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Avukatlık, editörlük, eleştirmenlik, çevirmenlik ve içerik yazarlığı yaptı. Yazıları SabitFikir, K24, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap gibi mecralarda yayımlandı. İlk romanı Yarım Kalan Bazı Aşklar Ocak 2017'de yayımlandı. Halen SabitFikir ve K24 için eleştiri yazıları yazmayı sürdürüyor ve yeni romanı üzerinde çalışmayı sürdürüyor.
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.