OkurYazar Hanım - İspanyolcanın ve Portekizcenin Tınısını Taşıyan Kitaplar



Sevgili OkurYazar Hanım;

 

Ben okuma zevkini geç bulmuş bir adamım. Üniversite yıllarımda halı sahalardan çıkmaz, elime kitap mitap almazdım. Utanarak itiraf ediyorum ama okuduğum ilk romanı da hoşlandığım kızı (kendisi sonradan eşim oldu) etkilemek için okumuştum. Ve inanın bana, büyülendim! O günden beri kendimi okumaktan alamıyorum. En son da Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık romanını okudum ve çok sevdim. Biliyorsunuz, Yüzyıllık Yalnızlık İspanyolca yazılmış. Ben de şimdi İspanyolcayla birlikte Portekizceye de kafayı taktım. İspanyolca ve bonus olarak Portekizce yazılmış başka kitaplar okumak istiyorum. Bana İspanyolca yazılmış kitaplar önerebilir misiniz? Portekizceyi de unutmayalım. :)

 

Sevgiler,

 

Ahmet B.

 

Sevgili Ahmetciğim,

 

Ne demişler; geç olsun da güç olmasın! Okumanın keyfini eninde sonunda alabilmene çok sevindim. Buna vesile olan güzel hanımefendiyi de gözlerinden öperim! Gabriel Garcia Marquez’e de gelecek olursak… Ah! Kendisi benim gençlik aşkım, sevdalandığım ilk yazarlardandır. Senin de ondan bu kadar etkilenmen beni çok mutlu etti. Şimdi, asıl konuya gelecek olursak… Eğer İspanyolca yazılmış eserler okumak istiyorsan, roman türünün de ilk örneklerinden sayılan Cervantes’in Don Quijote’sini okuyarak başlayabilirsin. Gabriel Garcia Marquez çok çalışkan bir yazardı, Yüzyıllık Yalnızlık’ın yanı sıra birçok başka esere de imza attı, onlara da bir bak istersen. Bunun dışında İspanyolca yazan yazarlar denince aklıma ilk gelen isimler; Jorge Luis Borges, Pablo Neruda, Julio Cortázar, Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes, Isabel Allende, Junot Díaz, Javier Marías... Ay vallahi sayarken bile nefesim kesildi! Portekizce için Jose Saramago ve Paulo Coelho ilk aklıma gelenler. Saydığım bütün yazarların Türkçeye çevrilmiş kitaplarını aşağı bırakıyorum, bak bakalım hangilerini seveceksin!

 

Sevgiler,

OkurYazar Hanım


87 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.