OkurYazar Hanım - Büyük Amerikan Romanı

OkurYazar Hanım - Büyük Amerikan RomanıSevgili OkurYazar Hanım;

 

Ben Ali, 19 yaşındayım ve aşığım! Ben Makine Mühendisliği okuyorum ama aşık olduğum kız Amerikan Dili ve Edebiyatı okuyor ve gerçekten de çok entel bir kız. Size yalan söyleyecek halim yok, edebiyata pek düşkün değilimdir. Ama Nihan’ın da beni fark etmesi, beni sevmesi için elimden ne geliyorsa yapmaya razıyım. Nihan son zamanlarda sürekli “Büyük Amerikan romanı” diye bir şeyden bahsediyor. Ne yaptıysam öğrenemedim bu bahsettiği romanı kimin yazdığını. Hayır, rezil olmaktan korktuğum için soramıyorum da. Konuyu bir anlasam Nihan’a yaklaşmak için bir fırsat da yakalayacağım ama yok! Lütfen yardım edin Okur Yazar Hanım, siz benim tek umudumsunuz!

 

Ali Ç.

 

Sevgili Ali’ciğim;

 

Ah benim güzel oğlum, sen konuyu biraz yanlış anlamışsın. Büyük Amerikan romanı bir kitap adı değil, daha ziyade bir konsepttir. Büyük Amerikan Romanı fikri, Birleşik Devletler’in kültürünü ülkenin tarihinde belirli bir zamanda gösteren yüksek bir edebi değer taşıyan romandır. Bu tabir ülke tarihinin bir bölümünde Birleşik Devletler kültürünü yüksek bir edebi başarıyla yansıtan romanlar için kullanılır. Hatta her Amerikalı yazarın o büyük Amerikan romanını yazmak istediği söylenir. Amerika’da 17. yüzyıldan beri kurgu yazma geleneği olsa da bu eserlerin Amerikan edebiyatı olarak anılması 18. yüzyılı bulmuştu. Amerikalılığın bir milliyet olarak gelişimi edebiyata da yansımıştır pek tabii. Biraz malumatfuruşluk olacak ama Büyük Amerikan Romanı tabiri ilk olarak Amerikan İç Savaşı dönemi yazarlarından John William De Forest’un 1868 tarihli makalesinin başlığı olarak kullanıldı. Bu tabirin modern kullanımı ise figüratiftir ve kanonik bir yazını temsil eder; yani burada bahsedilen eser Amerikan edebiyatını tanımlayacak bir eserdir. Büyük Amerikan Romanı bir kimlik metaforudur adeta!

 

Çok mu teorik oldu? O halde biraz da pratik bilgilere gelelim. Büyük Amerikan Romanı olarak anılan kitapların tarihi 19. yüzyıla kadar uzanır. Herman Melville, Mark Twain F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, William Faulkner, John Steinbeck, J.D. Salinger, Vladimir Nabokov, Flanner O’Connery, Jack Kerouac, Harper Lee, Truman Capote, Henry Miller, John Updike, Toni Morrison, David Foster Wallace, Philip Roth, Don Delillo, Jonathan Franzen ve Jeffrey Eugenides gibi isimlerin Büyük Amerikan Romanı’nı yazmayı başardığı söylenir. Ayrıca bana sorarsan genç Amerikalı yazarlar Jesse Ball, Emma Cline, Ben Lerner, Karan Mahajan, Anthony Marra, Rachel Kushner ve Ottessa Moshfegh isimler de gelecekte benzer biçimde anılmaya aday.

 

Hem Büyük Amerikan Romanı olarak anılan kitapları, hem de gelecekte benzer biçimde anılacağını düşündüğüm kitapları aşağıya iliştiriyorum Ali’ciğim. Umarım sadece Nihan kızımızı etkilemekte kalmaz, okuduklarından da büyük bir keyif alırsın.

 

Sevgiler,

OkurYazar Hanım

22 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.