OkurYazar Hanım - Anti-Kahramanlar

OkurYazar Hanım - Anti-Kahramanlar


Sevgili OkurYazar Hanım;

 

Size bir itirafta bulunmak istiyorum: Ben edebiyatta kötüleri seviyorum! Her zaman her şeyi en doğru şekilde yapan, her durumdan alnının akıyla çıkan, her zaman “kahraman” olan kahramanlar bana çok sıkıcı geliyor. Kötü karakterlerin hikayeleri her zaman daha çok ilgimi çekiyor, sanki onların başından daha ilginç olaylar geçiyormuş gibi geliyor. OkurYazar Hanım, rica etsem bana kötülerin başından geçen hikayeler anlatan kitaplar önerir misiniz? Teşekkürler!

 

Cemil C.

 

Sevgili Cemil,

 

Bahsettiğin bu kötülere edebiyat dünyasında anti-kahraman deniyor. Yani bildik anlamdaki kahramanların tam tersi. Üstelik sandığından çok daha yaygınlar ve sevenleri de epey çok, tıpkı senin gibi. Üstelik anti-kahramanların tarihi de epey geriye gidiyor. İlk aklıma gelenler oyun yazarlarının piri Shakespeare’in üç kahramanı; Prens Hamlet, Macbeth ve Othello. Shakespeare’in belki de en kanlı kurgularından birini yaratan Hamlet, taht yolunda kendini yitiren Macbeth ve kıskançlığa teslim olan Othello birer anti-kahramandır. Günümüze doğru biraz daha yaklaşacak olursak aklıma ilk gelen Scarlett O’Hara oluyor. Ah, siz gençler pek hatırlamazsınız tabii Rüzgâr Gibi Geçti’yi! Tabii Scarlett’in ardından Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın Holden Caulfield’ini, Ses ve Öfke’nin Quentin Campson’ını, Ulysses’in Stephen Dedalus’unu, Muhteşem Gatsby’nin muhteşem Jay Gatsby’sini ve Yabancının Meursault’ını da unutmak olmaz. “OkurYazar Hanım, hep eskilerden bahsediyorsun, biraz daha günümüze doğru gel!” dediğini duyar gibiyim. Hemen geleyim o halde. Aklıma ilk gelenler Portnoy’un Feryadı’nın Alexandr Portnoy’u, Kara Kule serisinin Roland Deschain’i, Dövüş Kulübü’nün Tyler Durden’ı (Ah, Brad Pitt de o rolde pek hoştu doğrusu!) Kayıp Kız’ın Amy Elliot Dune’u ve de televizyon uyarlamasıyla gönülleri fetheden Taht Oyunları’nın Jamie Lannister’ı. (O rolü oynayan Nikolaj Coster-Waldau’nun da Brad Pitt’ten aşağı kalır yanı yok hani!)

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar Cemil’ciğim, sen bunları oku hele, sonra yine konuşuruz.

 

Sevgiler,

 

OkurYazar Hanım


x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.