OkurYazar Hanım - Son Günlerin Kaçırılmaması Gereken Kitapları

OkurYazar Hanım - Son Günlerin Kaçırılmaması Gereken Kitapları
Sevgili Okur Yazar Hanım;

 

Oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorum. Öyle ki çoğu zaman tek istediğim eve gitmek, sıcak bir duş almak ve kahvemi yudumlarken kitabımı okumak oluyor. Fakat zorlu iş hayatım sebebiyle epeydir Idefix’i inceleme, yeni çıkan kitaplara göz atma şansım olmadı. Kendimi günün ve güncelin gerisinde kalmış gibi hissediyor ve çok üzülüyorum. Sevgili Okur Yazar Hanım, bana son haftalarda çıkanlar içinden gözden kaçırmamam gereken birkaç kitap önerebilir misiniz?

 

Umut K.

 

Ah Umut’cuğum ah! Yoğun bir iş hayatı hepimizin ortak derdi sanırım! Idefix’teki masamda dağ gibi biriken mektupları, e-posta kutumdan taşan iletileri bir görsen! Seni çok iyi anlıyorum sevgili oğlum. Fakat gerek işim, gerekse ilgi alanlarım gereği, konu kitaplar olunca günü ve günceli yakalamak benim işim! O yüzden bu sorunu yanıtsız bırakmam düşünülemez bile!

 

Bilmem fark ettin mi ama, sevgili Metis Yayınları yeni bir dergi kattı yayıncılık dünyasına: de/da. İki ayda bir yayımlanacak olan bu dergi oldukça ilginç ve orijinal bir içeriğe de sahip. İlk sayısının konusu da korkularımız ve kaygılarımız. Kaçırmamanı öneririm Umut’cuğum.

 

Kitaplara gelecek olursak: Bilimkurgudan hoşlanır mısın bilmem ama geçtiğimiz yıllarda Marslı ile çok büyük bir çıkış yakalayan Andy Weir’ın yeni kitabı Artemis geçtiğimiz günlerde yayımlandı, bence kaçırmamalısın. Aldığım duyumlara göre olaylar bu kez Ay’da geçiyormuş üstelik! Bir de Semerkant ve Doğu’nun Limanları romanlarını pek sevdiğim Amin Maalouf’un 29 Numaralı Koltuğun Hikayesi adlı romanı raflarda yerini almış, duyunca pek sevindim, ona da bir göz atmanı tavsiye ederim. Ayrıca sevgili Ayfer Tunç’un yeni romanı Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura adlı romanı da kesinlikle kaçırılmaması gerekenler arasında. Geçtiğimiz yıl dünya çapında ilgiyle karşılanan Gökteki Bütün Kuşlar ve adı bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü adayları arasında adı üst sıralarda anılan Philip Roth’un Pastoral Amerika kitabı da gözlerdene kaçmasın! Son olarak usta yazarımız Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Suat’ın Mektubu’nu da okumadan olmaz!

 

Biraz da kurgu dışı okumak isterim dersen o konuda da önerilerim olacak elbette! Metin Uca’nın yeni kitabı Alışmadık Gözde Lens Durmaz sekiz yıllık bir aranın ardından raflarda yerini aldı. Metin Bey’i televizyondan pek severdim zaten, yazdıkları da bence epey eğlenceli ve ilginç. Bir de siz erkekler futbolu seviyorsunuz malum, Mesut Özil evladımın yazdığı Futbolun Büyüsü ve Gerçekleşen Hayaller kitabı da ilgini çekebilir diye düşünüyorum. Gerçek kimliğini saklamasıyla ilginçleşen ve Napoli romanları ile tanıdığımız Elena Ferrante'nin yazarlık macerasına derin bir bakış attığı Bir Yazarın Yolculuğu kitabına da bir bak derim.

 

Son olarak, eğer sen de benim gibi uykudan önce biraz masal okumak istersen Maya Kitap’ın çıkardığı Hint, Japon ve Rus masalları bildik masalların dışına çıkmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

 

Şimdiden iyi okumalar Umut’cuğum!x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.