OkurYazar Hanım - Nobel Ödüllü Kadınlar

OkurYazar Hanım - Nobel Ödüllü KadınlarSevgili OkurYazar Hanım,

 

Ben gerçek bir edebiyat tutkunuyum! Övünmek için söylemiyorum bunu, gerçekten kitapların olmadığı bir dünya düşünemiyorum! Haliyle benim için yılın en heyecanlı zamanlarından biri de Nobel Edebiyat Ödülü kazananının açıklandığı zamanlar. Ancak bu yıl Akademi’de yaşanan taciz skandalı ve istifalar sonucunda bu yıl ödülün verilemeyecek olması beni çok üzdü. Ne olursa olsun, kadınların maruz kaldığı bu durum çok üzücü, çok öfkelendirici. Ama bu öfkemi pozitif bir şeye dönüştürmek istedim ve bu yıl boyunca Nobel Edebiyat Ödülü almış kadın yazarları okumaya karar verdim. Bana Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış yazarları tanıtabilirseniz minnettar olurum.

 

Sevgiler,

Elif P.

 

Ah Elif’ciğim, ah!

 

Her alanda olduğu gibi edebiyat sahnesi de kadının uzun yıllar boyu ötelendiği, geri bırakılmaya çalışıldığı bir alan. Öyle ki tarih boyunca kadınların kaleminden çıkan birçok eser gün yüzüne çıkma fırsatı bulamamış, kimi kadın yazarlar eserlerini ancak bir erkeğin adı altında yayımlatabilmiş. 1901’den bu yana düzenlenen Nobel Edebiyat Ödülü de bundan azade değil. Zira bu ödülün yüz yılı aşan tarihinde Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen kadın sayısı yalnızca on dört. Şaşırdın, değil mi? Ayrıca bu yazarların altısının; Grazia Deledda, Sigrid Undset, Gabriela Mistral, Nelly Sachs, Nadine Gordimer ve Wislawa Szymborska’nın eserleri ya Türkçeye hiç çevrilmemiş ya da Türkçe baskıları piyasada mevcut değil. Kalan sekiz yazarın; Svetlana Aleksiyeviç, Alice MunroHerta Müller, Doris Lessing, Elfriede Jelinek, Toni MorrisonPearl Buck ve Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf’ün eserlerinden Türkçeye çevrilmiş olanları ise aşağıya bırakıyorum, şimdiden keyifli okumalar. Ayrıca umuyorum senin bu sorun yayıncılar için de bir fikir kaynağı olur ve yukarıda saydığım altı yazarı da tez vakitte Türkçede okuma şansı bulabiliriz. İçindeki edebiyat tutkusu hiç tükenmesin Elif’ciğim, memleketimizin sizin gibi gençlere çok ihtiyacı var!

 

Sevgiler,

 

OkurYazar Hanım

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.