OkurYazar Hanım - Kahve Hakkında Kitaplar

OkurYazar Hanım - Kahve Hakkında KitaplarSevgili OkurYazar Hanım,

Kahve içmeyi çok seven biriyim. Kahveme eşlik edebilecek, özellikle kahve ile ilgili ve kahve kültürümü genişletebilecek kitaplar önerebilir misiniz?Cem Ö.

 

Ah Cem’ciğim, kahve dedin, kalbimi fethettin! Siz gençler bilmezsiniz; eskiden ailecek yenen uzuuuun akşam yemeklerinin ardından aile büyüklerimiz “Ehli keyfin keyfini ne tazeler? Taze elden, taze pişmiş, taze kahve tazeler!” diye bir mani okuyarak biz gençlere işaret verirlerdi, biz gençler de bakır cezvelerde büyüklerimizin kahvelerini pişirmek için mutfağa koştururduk. O zamanlar böyle kırk çeşit kahve yoktu tabii, yalnız Türk kahvesi vardı. Sonra yavaş yavaş, yabancı ülkelerden (çoğunlukla da Almanya’dan) gelen akrabalarımızın bavullarında ülkemize giriş yaptı suda çözünen kahveler. Şimdilerde eskisi kadar rağbet görmeseler de o zamanlar ne kıymetlilerdi, bir bilsen! Fakat sonra, ne hikmetse, memlekete bir haller oldu, her köşede son moda bir kahveci açılmaya başladı. İkinci dalgası mı dersin, üçüncü dalgası mı! Espressolar, macchiatolar havalarda uçuşur oldu. Eh, böyle olunca da kahveden anlamak bir meziyetten çok zarurete, kahveden anlamamak da adeta bir utanç vesikasına dönüştü. Fakat ben seni bu utançtan kurtaracağım yavrucuğum, hiç merak etme. Aşağı iliştirdiğim kitaplara bir göz gezdirirsen arkadaş ortamlarında bana çok dua edersin.

Haydi iyi okumalar! 

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.