OkurYazar Hanım - Kuzeyden Esen Soğuk Rüzgârlar: İskandinav Yazarlar & Kitaplar

OkurYazar Hanım - Kuzeyden Esen Soğuk Rüzgârlar: İskandinav Yazarlar & KitaplarSevgili Okur Yazar Hanım;

 

Nordik dizilere inanılmaz ilgi duyuyorum. Mesela Skam, Mammon, Forbrydelsen, Borgen… Fakat zaman zaman acaba çok fazla mı dizi izliyorum, biraz da kitap mı okusam diye düşünmeden edemiyorum. Bana bu Nordik merakımı kitaplar arasında da sürdürebileceğim birkaç kitap önerebilir misiniz?

 

Sevgiler,

Cemil N.

 

Sevgili Cemil,

 

Şu soğuk giden havalar sana yetmiyor anlaşılan, soğuk Kuzey rüzgarları ile iyice içini titretmek istiyorsun! O zaman sana yardım etmek boynumun borcu sevgili oğlum, hemen başlıyorum.

 

Sen şimdi hızlı birkaç Nordik polisiye önermemi bekliyorsun, biliyorum. Ama ben çok daha klasik bir yerden giriş yapacağım müsaadenle. Knut Hamsun’un Açlık romanını okumuş muydun yavrum? Eğer okumadıysan muhakkak okumalısın. Bana soracak olursan Per Petterson’ın At Çalmaya Gidiyoruz’u, Henning Mankell’in Rüzgarlara Söyleyen’i ve Carsten Jensen’ın Biz Boğulanlar ve İlk Taş’ı kaçırmaman gerekenler arasında.

 

Tabii Kuzeyli yazarlardan bahsedip de Jo Nesbo’yu anmamak olmaz. Nesbo Norveç’in dünyaya malolmuş isimlerinden biri, özellikle polisiye seviyorsan bütün kitaplarını okuyabilirsin. Epey üretken bir yazar Nesbo, içindeki Nordik merakı uzun süre doyuracaktır diye tahmin ediyorum! Ayrıca İsveçli yazar Arne Dahl’ın yeni romanı çıktı geçenlerde, Yedi Eksi Bir. Ona da bir göz atmanı tavsiye edebilirim. Tabii bir de Ejderha Dövmeli Kız, Ateşle Oynayan Kız, Arı Kovanına Çomak Sokan Kız, Örümcek Ağındaki Kız ve Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız kitaplarından oluşan Millennium Serisi var, ona da bir bak istersen. (O filmlerin edebiyat uyarlaması olduğunu bilmiyor muydun yoksa? Şaşırdım!)

 

Polisiye sularından biraz uzaklaşıp Kuzey ormanlarına dalmak istersen Erlend Loe imzalı Doppler tam senlik, demedi deme! Norveç’in çıkardığı en güçlü yazarlardan Kjersti Skomsvold var bir de, Hızlandıkça Azalıyorum adlı kitabı harika bir kapak tasarımıyla Jaguar Kitap’tan çıktı. Onu da muhakkak okumalısın. Son olarak tabii ki Knausgaard. Türkiye’de de pek çok seveni olan yazarın Kavgam serisinini 6 cildi birer birer Türkçeye aktarılıyor. Sen de bir bak bakalım, ne düşüneceksin?

 

Serin serin, ferahfeza okumalar dilerim Cemil’cim.


x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.