OkurYazar Hanım - İngiliz Edebiyatı

OkurYazar Hanım - İngiliz EdebiyatıSevgili Okur Yazar Hanım;

 

Ben Naz. 15 yaşındayım ve gerçek bir Jane Austen fanıyım! Jane Austen’i o kadar çok seviyorum ki size anlatamam! Onun bütün romanlarını defalarca okudum, hatta SabitFikir’in Jane Austen sayısını da yalayıp yuttum! Jane Austen’e olan bu sevgim yüzünden ileride İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak istiyorum. Ama şöyle bir sorun var ki ben sadece Jane Austen’i okudum ve diğer İngiliz yazarları falan da hiç okumadım. Olur da gerçekten İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı kazanırsam bölümdekilere acayip rezil olacağım böyle giderse! Şimdi hazır önümde daha 2 yıl varken ve sınav stresi henüz tam manasıyla tepeme binmemişken arayı biraz kapatmak istiyorum. Ama nereden başlayacağımı da hiç bilmiyorum! Okur Yazar Hanım, lütfen bir yol gösterin, bana ancak siz yardımcı olabilirsiniz.

 

Öpücükler,

 

Naz,

 Ah Naz’cığım ah!

 

Nasıl anlatsam, nereden başlasam! Sorduğun sorunun yanıtı öyle uzun ki inan gözünü korkutmaktan korkuyorum. İngilizler edebiyata büyük katkılar sunmuş bir millettir. Öyle ki bugün bile bizlere dolaysızca seslenebilen Shakespeare gibi bir yazarı çıkartmışlardır bağırlarından. Gerçi Shakespare gerçekten de yaşamış mıdır, o müthiş oyunları yazan tek bir kişi midir epey tartışılır ama Hatice’ye değil neticeye bakmak gerekir. İngilizlerin yazıya dökülmüş edebiyatı Orta Çağ’ın karanlıklarına kadar uzanır uzanmasına ama sen şu genç yaşında oralara bir düşersen bir daha çıkamazsın. O yüzden benim sana tavsiyem üstat Shakespeare’in eserlerini okuyarak başlaman Naz’cığım. E tabii Shakespeare okuyup da kendisinin dönem arkadaşı Christopher Marlowe’u da es geçmek olmaz tabii, onu da muhakkak oku derim.

 

Tiyatronun sularından çıkıp biraz da romanın sularına dalayım dersen ilk adresin Daniel Defoe olmalı. Sen onu belki de edebiyat tarihinin en bahtsız denizcisi Robinson Crusoe’nun yaratıcısı olarak tanıyor olabilirsin. Onun ardından kimi zaman küçücük şeylerin peşinden koşan, kimi zaman boyundan büyük işlere kalkışan Jonathan Swift’in Gulliver’in Seyahatleri romanını da okuyabilirsin. Oldukça eğlenceli bir dili olan bu kitabı seveceğine hiç kuşkum yok. Ha! Tabii bir de Tom Jones var. Yazarın adı değil şekerim, romanın adı Tom Jones, yazarı ise Henry Fielding. Tabii bir de Laurence Sterne’ün Tristram Shandy’si… Ah, hangimiz bu kitabı okuyup da öyle bir amcamız olsun istemedik ki?

 

Tarihte birazcık daha ilerledik mi, bu kez karşımıza Gotik edebiyatın ilk örneği sayılan Otranto Şatosu çıkıyor ki es geçmek büyük kayıp olur! Tabii dünyaya Frankenstein’ı armağan eden Mary Shelley’ye de selam göndermeden olmaz.

 

Geldik senin de pek sevdiğin bir isme: Jane Austen! Gerçi sen tüm eserlerini hatmetmişsin ama belki okurlarımız arasında henüz okumamış olanlar vardır, o yüzden eklemeden geçemedim. Hemen ardından Viktoryen döneme esaslı bir geçiş yapıp Charles Dickens, Charlotte Bronte, Emily BronteRobert Louis Stevenson ve elbette bilimkurgunun önemli isimlerinden H.G Wells’i okumak seni epey mutlu edebilir. Polisiye sever misin bilmiyorum ama herhalde Sherlock Holmes’ü hiç olmazsa sinema ya da televizyon uyarlamalarından tanıyorsundur. Belki bu ünlü dedektifin maceralarını biraz da romanlardan takip etmek istersin, ne dersin?

 

Yoruldun, değil mi? O halde şöyle bir durup soluklanalım. Zira şimdi adını anacağımız yazarları okumadan fakülteye başlamak istemezsin! W.B. Yeats, Joseph Conrad, Virginia Woolf, Aldous Huxley, George Orwell, William Golding…Hepsi de öyle değerli, öyle önemli isimler ki! Günümüze biraz daha yaklaşacak olursak polisiyenin taçsız kraliçesi Agatha Christie’yi, Orta Dünya’nın kapılarını aralayan J.R.R. Tolkien’i, Narnia Günlükleri ile tanıdığımız C.S. Lewis’i, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing’i, her ne kadar farklı coğrafyalarda doğmuş olsalar da İngiliz kültürüyle harmanlanmış olan Salman Rushdie ve Kazuo Ishiguro’yu ve elbette sizin neslin pek yakından tanıdığı J.K. Rowling’i de anmadan olmaz!

 

Görünüşe bakılırsa önümüzdeki iki yıl senin için hayli dolu geçecek Naz’cığım! Şimdiden iyi okumalar!


119 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.