OkurYazar Hanım - Japon Edebiyatı

OkurYazar Hanım - Japon Edebiyatı

Sevgili OkurYazar Hanım;

Haruki Murakami’yi çok seviyorum ve her yıl Nobel Edebiyat Ödülü tahminlerinde ilk sıralarda yer almasına rağmen bu ödülü bir türlü alamamasına çok üzülüyorum. Bana Murakami’ye benzer biçimde, okuyabileceğim başka modern Japon yazarlar önerebilir misin?

Teşekkürler!

 

Merve S.

 

Aah Merve’ciğim ahh! Gerçekten de, bu adamın hakkını ne zaman teslim edecekler! Yine de henüz Nobel Edebiyat Ödülü alamamış olması Murakami’nin değerinden bir şey kaybettirmez elbette. Sonuçta Nobel Edebiyat Ödülü almamış olsalar da edebiyat tarihinde yer edinmeyi başarmış birçok ünlü yazar var. Neyse, konumuza dönelim. Modern Japon edebiyatıyla ilgilenmen beni çok sevindirdi doğrusu. Konu Nobel Edebiyat Ödülü’nden açılmışken önerilerime Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış bir Japon yazarla başlamak istiyorum: Kenzaburo Oe. Kenzaburo Oe ülkemizde özellikle Kişisel Bir Sorun adlı romanıyla tanınıyor. Kenzaburo Oe’nin yanı sıra basit ve şık anlatım tarzı bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü kazananı Kazuo Ishiguro’yla kıyaslanan Banana Yoshimoto’yu da beğenebilirsin. Yok eğer biraz daha “karanlık” şeylerden hoşlanırım dersen de Ryu Murakami’yi okuyabilirsin. Ayrıca Japonca’nın verimli yazarlarından Natsuo Kirino’yu, Mitsuyo Kakuta’yı ve Cuniçiro Tanizaki’yi de gözden kaçırma derim. Bir de – hazır yukarıda lafı da geçmişken- Kazuo Ishiguro’yu da anmadan olmaz. Fakat çok küçük yaşlarda İngiltere’ye gidip orada büyüyen ve İngilizce yazmayı tercih eden Kazuo Ishiguro’yu Japon edebiyatına mı, İngiliz edebiyatına mı dahil etmek gerekir, emin olamadım doğrusu. Yine de, ister İngiliz edebiyatına dahil olsun ister Japon edebiyatına, keyifle okunan ve bugüne bugün Nobel ödüllü bir yazar kendisi! Ne diyelim, darısı Murakami’nin başına!

Şimdiden iyi okumalar şekerim!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.