İlber Ortaylı, Halil İnalcık'ı idefix okurları için yazdı

İlber Ortaylı, Halil İnalcık'ı idefix okurları için yazdı


Halil İnalcık hoca tam dört nesil hocamızdır. Yetiştirdiği büyük bir dergâhtır, büyük bir kaynaktır. Yani onun talebelerinin dördüncü nesli doktoralı olarak Türkiye ve muhtelif yerlerde hocalık yapıyorlar.
Yazdığı makalelerin sayısı 1200’ü geçer. Bunlar muhtelif dillerdedir. Osmanlı ve Balkan tarihini baştan sona değiştirmiştir. Profesör Bernard Lewis “Köprülü ve Barkan zamanın büyük âlimiydiler, Halil İnalcık tüm zamanların büyük âlimi…” demiştir.
Bir asırlık ömrünü olağanüstü biçimde dikkatle kullanıldığını, verimli geçtiğini söylememiz gerekir. 20’li yaşlardan itibaren makale yazmaya başlamıştır. Aşağı yukarı 80 yıla yaklaşıyor. Yazdığı makaleler çığır açmıştır. Her dildedir. Göstermez, fakat birkaç dilde okurdu. Çok iyi tercüme yapardı. Bütün bunları yapan adam, Türkiye ürünüdür. Yabancı üniversitelere gittiği zaman talebe değil, hocaydı artık.
Halil İnalcık hocamız Atatürk’ün kurduğu büyük müessese olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin ürünüdür ve o kurum da Halil İnalcık, Sedat Alp ve Ekrem Akurgal gibi hocalarla yerini bulan bir irfan ocağıdır. Amerika, Avrupa’daki üniversiteler ve 20 yılı aşkın süre ordinaryüslük yaptığı Chicago Üniversitesi Halil Beyin yetiştirdiği öğrencilerle ün yapmıştır.
Halil Hoca Türkiye’de eğitimin yokluklarına aldırmayan, büyük Batı dillerini ve İtalyancayı evinde öğrenerek araştırma yapan bir örnek kişiliktir. Halil Hoca bir müessesedir, bir kurumdur. Bu ülkenin yetiştirdiği, iftihar edeceği bir münevverdir, bir tarihçidir. Talebeleri onun talebesi olmakla her zaman iftihar ederler ve edeceklerdir. Hatta talebesinin talebesi olmakla iftihar edeceklerdir.
Halil İnalcık Hocanın enerjisi ve merakının yeni kuşaklar için örnek olmasını dileriz. Tarihe meraklı herkes Halil İnalcık’ın kitaplarını tekrar tekrar okumalı, notlar almalı...
13 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.