En İyi 50 Roman - 20182018'in En İyi 50 Romanı


Artık gelenekselleşen "Yılın En İyi 50 Romanı" listemiz karşınızda!

idefix her yıl olduğu gibi bu yıl da Sanal Kitap Fuarı sırasında edebiyat dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor. Yıllar sonra bile geriye dönüp baktığınızda tüm senenin en çok ilgi gören kitaplarını bir çırpıda görebileceğiniz bu liste çalışmasını, kitapların niteliğini "yarıştırma" aracı olarak değil, edebiyat belleğimize bir katkı olarak görüyoruz.    

Listede öne çıkanlar
Yayın dünyasından pek çok önemli editör, eleştirmen ve yazarın oylaması sonucunda belirlenen listede, David Grossman'ın 2017'de Uluslararası Man Booker Ödülü'nü kazanan kitabı Bir At Bara Girmiş zirveye yerleşirken, Norveçli usta yazar Dag Solstad Türkçedeki ilk kitabı Mahcubiyet ve Haysiyet ile listenin üst sıralarında kendine yer buluyor. Erlend Loe, tüm dünyada büyük ilgi gören "Doppler"in devamı niteliğindeki Bildiğimiz Dünyanın Sonu ile yine hayli ilgi toplarken, yakın zamanda iki yeni romanla birlikte sessizliğini bozan Latife Tekin'in Sürüklenme adlı kitabının yanı sıra, Ayfer Tunç'un Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura adlı romanı ve Burhan Sönmez'in Labirent'i çağdaş Türkçe edebiyatın bu yıl en çok ses getiren örnekleri olarak dikkat çekiyor.


Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kişisel arşivinden ilk kez gün yüzüne çıkan, edebiyatımızın temel yapıtlarından "Huzur"u tamamlar nitelikteki metni Suat'ın Mektubu ve Mark Z. Danielewski'nin biçimsel olarak yenilikçi başyapıtı Yapraklar Evi kuşkusuz bu senenin en önemli edebiyat olayları arasındaydı. Bu yüzden de listede özel bir yere sahipler.

Aylak Adam Yayınları tarafından Sami Türk çevirisiyle ilk kez tam metniyle, 4 cilt halinde yayımlanan Robert Musil'in başyapıtı Niteliksiz Adam da kuşkusuz bu yılın en önemli edebiyat olayı olmaya aday. Ancak değerlendirmemizi 15 Kasım 2018'e kadar yayımlanan kitaplarla sınırlı tuttuğumuzdan, Niteliksiz Adam'ı gelecek seneki listemizde görmeyi bekleyeceğiz artık!

Georgi Gospodinov imzalı Doğal Roman gibi, bu yılın en çok konuşulanları arasında yer alsa da, Türkçede ilk baskısını yıllar önce yapmasından dolayı listeye dahil edemediğimiz yapıtları da es geçmeyelim. Edebiyatın bu yılki gündemini aşağıdaki 50 romanla özetlememiz imkansız elbette. Bizim amacımız, edebiyatta bu yıla dair bir not düşmek, belki bir nebze yol gösterici olabilmek.

Not: 15 Kasım 2017 ile 15 Kasım 2018 tarihleri arasında yayımlanmış ve Türkçede ilk baskısını yapmış kitaplar arasından seçilen söz konusu 50 romanı, jürimizdeki 29 ismin kişisel listeleri doğrultusunda, basit bir aritmetik hesapla oluşturduk. 

43 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.