Edebiyatın En Tuhaf Yaratıkları

Edebiyatın En Tuhaf Yaratıkları


Kimi başka başka cesetlerin vücut parçalarından oluşuyor; kimi havada süzülerek, kayarcasına ilerliyor. Kiminin ağzından alevler püskürürken kimi ortalığı buz gibi soğutuyor. Fakat ne olursa olsun, hemen hepsi korkudan titretmeye yetiyor. Dünyaca ünlü yazarların zihinlerinin en karanlık noktalarından fırlayıp geldiler onlar, İşte edebiyatın en tuhaf yaratıkları...

1. Frankenstein'ın canavarı - Frankenstein - Mary Shalley'nin klasikler arasında haklı bir yere sahip olan romanı Frankenstein ceset parçaları birleştirilerek oluşturulan bir yaratığın elektrik verilerek canlandırılmasını anlatır. Fakat Frankenstein, sanılanın aksine, canavarın değil, ona "hayat veren" doktorun adıdır.

2. Kont Dracula - Dracula - Alacakaranlık'tan önce Dracula vardı! Edebiyat tarihinin en eski ve belki de en ünlü vampirlerinden biridir Kont Dracula. Sinema uyarlamaları sayesinde sayfaların da ötesine taşan bir şöhret edinmiştir bu dehşetli vampir.

3. Gizemli Canavar - Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne'in sadece çocukları değil, yetişkinleri de yakalayan romanları arasında Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ın ayrı bir yeri vardır. Çünkü uzaktan bakınca dev, mavi bir boşluk gibi görünen denizin altındaki dünyayı açmıştır bize Jules Verne bu kitabıyla. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ı okuyup da kendini Nautilus'ta, o gizemli canavarın peşinde hayal etmeyen çocuk yoktur muhtemelen.

4. Pennywise - O- İşte birçoklarımızın bitmek bilmez palyaço korkusunun sebebi! Stephen King'in zihninin en ücra köşesinden fırlayıp gelen Pennywise. İlhamını palyaço kılığına giren ve tam 32 çocuğun ölümüyle suçlanan John Wayne Gacey'den alan Pennywise bembeyaz suratı, kel kafası ve kırmızı korkunç saçlarıyla öyle yer etmiştir ki akıllarda, kırmızı bir balon görmek bile tüylerinizi diken diken edebilir.

5. Ruh Emiciler - Harry Potter - Her ne kadar Azkaban'ı korumakla görevli olsalar da ruh emicilerin kötücül varlıklar olduklarına şüphe yok. Karşı karşıya geldiğinizde içinizdeki tüm iyi duyguları sömürüp alan bir varlık nasıl iyicil olabilir ki zaten?

6. Cadılar - Macbeth - Kuşkusuz cadıları Shakespeare keşfetmedi. Fakat Shakespeare onları öyle iyi anlattı ki konu cadılar olduğunda Macbeth'i anmamak mümkün değil! Kimi sahnelerinde gerçek "büyülü" sözcükler kullanıldığı iddia edilen oyunun adını ananlara uğursuzluk getirmesi bile tek başına ürkütücü!

7. Gollum - Yüzüklerin Efendisi - Konu enteresan türler yaratmaksa "J.R.R. Tolkien bu işin ustasıdır," denebilir rahatlıkla. Fakat Orta Dünya ırkları içinde yüzüğe Gollum kadar bağlananı herhalde yoktur. Ürkütücü tipi ve tıslayan sesiyle uzak durmak isteyeceğiniz bir görüntü çizer Gollum.

8. Ejderhalar - Taht Oyunları - Her ne kadar Daenerys Targaryen'a sevimli birer kedi gibi görünseler de, ejderhalar Game of Thrones evreninin en dehşet verici yaratıkları. Şimdilik Deanerys'in kontrolünde görünseler de yanlış ellerde neye dönüşeceklerini kim bilebilir? Hele de Deanerys'in yanında bile dosta güven, düşmana korku saldıklarını düşününce...
17 ADET


    Hazırlayan: Ece Karaağaç
    1989’da Eskişehir’de doğdu. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Haydarpaşa Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Avukatlık, editörlük, eleştirmenlik, çevirmenlik ve içerik yazarlığı yaptı. Yazıları SabitFikir, K24, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap gibi mecralarda yayımlandı. İlk romanı Yarım Kalan Bazı Aşklar Ocak 2017'de yayımlandı. Halen SabitFikir ve K24 için eleştiri yazıları yazmayı sürdürüyor ve yeni romanı üzerinde çalışmayı sürdürüyor.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.