Bu Kitabı Okumalısın - Yarım Kalan Bazı AşklarYarım Kalan Bazı Aşklar
Ece Karaağaç


Düşünün ki anneniz ölmüş, sanki bir daha hiç sevilmeyeceksiniz. Beş aydır bir kez olsun başınızı yastığa koyamamışsınız. Hayatınız sonu gelmeyen bir işkence haline gelmiş. Gecenin karanlığı kabus gibi üstünüze çökmüş ve en büyük korkularınızdan kaçarken bulmuşsunuz kendinizi. Tam da her şey bitti dediğinizde, sokağın ortasına yığılıp kalmışsınız ve gözlerinizi bir daha hiç açmamayı umarak kapatmışsınız. Siz, Zeynep’mişsiniz. Tanımadığınız bir evde, tanımadığınız bir yatakta, tanımadığınız bir sevecenlikte gözlerinizi açtığınızda ve karşınızda Arda’nın olanca sıcaklığını bulduğunuzda, siz ne yapardınız?

Okurken, her karakter o kadar tanıdık geliyor ki, unuttuğumuz ya da uzaktan gözlediğimiz insanların hayatına konuk olmuşuz gibi hissediyoruz ve Arda’nın oturduğu apartmanın giriş katına yerleşiyoruz. Sanki Zeynep’in imdadına yetişen, babasıyla hapsolduğu dört duvardan hem kurtulmak isteyen hem de gidecek başka bir yeri olmayan Beyza, bizim de üst komşumuz. Kulağımızı duvara dayasak, Arda’nın neşeli sesini ve Zeynep’in adımlarını duyabiliriz.

Kitaptaki her karakterin hem karanlık hem de bir o kadar aydınlık yüzleri var. Toplum tarafından marjinalize edilmiş ya da kendisini bile isteye herkesten ayrı tutmuş insanların hayatının aslında ne kadar bizden, korkularının ve acılarının ne kadar sahici olduğunu görmek, okuru bakmak istemediği aynanın karşısına oturtuyor. Bu insanlar varlar. Her gün sokakta yanlarından geçtiğimiz, yan masamızda oturan insanlar. Özellikle de sadece hayatlarının küçük bir kısmına değebildiğimiz için içimizi kemiren rahatsızlık ve aklımıza doluşan sorular, bizi gözlerimizi açmaya zorluyor.

Ece Karaağaç’ın akıcı dili sayesinde hiç yorulmuyor, zihnimizi kemiren soruların cevaplarını sayfalar ilerledikçe buluyor ya da daha doğrusu, bulduğumuzu sanıyoruz. Tıpkı Zeynep’in uykusuzluktan bulanmış gerçekliği gibi, biz de yollarda kayboluyor, beklentilerimizi bir kenara koyuyor ve sonunda kendimizi bambaşka yerlerde buluyoruz ve tünelin sonunun nereye çıktığını bilmiyoruz.

Yarım Kalan Bazı Aşklar’da aile, dostluk, aşk, umut gibi hem sıradan hem de bir o kadar sancılı konular işlenirken, okura içine sızabileceği boşluklar bırakılmış. Bile isteye belirsiz yazılmış sonu ise, hayatın iplerini elinde tutabileceğine inanan insanlara pek de uygun değil.

Herkesin hayatına bir Arda girebilir, ama siz siz olun, kendi Arda’nızı bulmak için sokak ortasında düşüp bayılmak zorunda kalmayın.
0 ADET
    Aradığınız kritere uygun ürün bulunamadı.
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.