Bu Kitabı Okumalısın - Eski MısırDünya tarihine ilgi duyan okurlar, bu konuyla ilgili genellikle bu konudaki kitapların ikiye ayrıldığına tanık olurlar: araştırma kitapları ve tarihi romanlar... Araştırmacı, tarihi neden-sonuç ilişkisine göre yorumlamayı seven okurlar için kurguyla örülmüş tarihi romanlar çok cezbedici gelmeyebilir; kurgu seven tarihî roman okurları için de tarih konulu makaleler ve araştırma yazıları yorucu ve anlaşılması güç metinler olarak gelebilir. 1969 doğumlu İngiliz Mısır Bilimci ve akademisyen Toby Wilkinson, her iki sorunu ustalıkla ortadan kaldırıyor ve tabiri caizce "Roman Gibi Okunan Araştırma Kitabı" çıkıveriyor ortaya...

Kitapta Eski Mısır uygarlığı-M.Ö 3000'li yıllarda ortaya çıkışından çöküşüne kadar-hükümdarlar, siyaset, sanat, mimarî, din, dil, kültür, sosyal ilişkiler gibi her konuda ele alınıyor ve olaylar usta bir hikaye anlatıcılığıyla okuyucuya aktarılıyor. Böylelikle eser, heyecan verici bir belgesel filmi izlermişçesine okunuyor. 736 sayfalık bilgi hazinesinin arasına kuşe kağıtlara basılmış fotoğraflar ve haritalar yerleştiren Toby Wilkinson, Eski Mısır ile ile ilgili aradığınız her şeyi cömertlikle paylaşıyor. Kurucu Narmer'den piramitler çağındaki krallar Khufu (Keops), Khafra (Kefren) ve Mikerinos'a (Menkaura); başarılı kadın hükümdar Hatshepsut'tan, çocuk kral Tutankhamen'e; Mısır'ın sınırlarını Kuzey Akdeniz'e kadar genişletmeyi başarmış savaşçı kral III. Tuthmesse'den (Tutmosis) Hiksos, Pers istilasına ve Libyalı Krallar dönemine... Makedon hükümdarlığından Roma hükümdarlığına kadar Eski Mısır'ın 3 milenyumu aşan muhteşem tarihi, Bu Kitabı Okumalısın listemizde yerini alıyor.

Say Yayınları etiketi taşıyan Eski Mısır: M.Ö 3000'den Kleopatra'ya Bir Uygarlığın Tarihi kitabı, Türkçede Eski Mısır tarihi ile ilgili en kapsamlı kitapların başında yer alıyor.

1 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.