Bu Kitabı Okumalısın - Dans Zamanı

 

 

İnci Gibi Dişler, İmza Toplayan AdamGüzelliğe Dair ve NW romanlarıyla tanıdığımız Zadie Smith bu kez güçlü bir bildungsroman (gelişim romanı) örneğiyle karşımızda: Dans Zamanı. Smith’in tüm hikayesini isimsiz bir anlatıcının dilinden anlattığı bu roman aynı dans kursuna giden iki küçük kızın yıllara yayılan arkadaşlığı ve çatışmasını kıvrak bir dille sunuyor.

 

Zadie Smith okurlarının aşina olduğu azınlık olmak, yurtsuzluk, aidiyet, fırsat eşitsizliği gibi konular etrafında gezinen roman Londra’nın varoşlarında gezinmekle kalmıyor, Afrika’nın köylerine dek uzanıyor. Roman, zeki fakat özgüvensiz anlatıcının yetenekli ve kendinden emin arkadaşı karşısında uğradığı işkenceyi gözler önüne serişiyle Elena Ferrante hayranlarına da göz kırpıyor.

 

Finaliyle bildik kalıpların dışına çıkan ve başarı ve mutluluk arasındaki ilişkiyi sorgulatan Dans Zamanı ırk, sınıf ve cinsiyete dair ayrımları da olduğu gibi, tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bir roman. Dili ustalıkla kullanan Zadie Smith’in bu romanıyla bu yılki Man Booker Ödülü finalistleri arasında yer aldığını da eklemeden geçmeyelim!

1 ADET
    x

    İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız