2013'ün En İyi 50 Romanı

2013'ün En İyi 50 Romanı

E-postalar, onlarca telefon konuşması ve bir süre sonra yapboza dönen tablo çalışmaları sonucunda (yorgun ve) gururluyuz. İşte 2013 yılının "öne çıkan" 50 romanı!
Söz konusu liste, bu yıl içinde basılan binlerce roman arasında hangilerinin öne çıktığını göstermek için hazırlandı. Bu yıla dair bir bellek oluşturmak niyetiyle. Edebiyat dünyasının ortak sesini sunabilmek için... Ama, mutlak anlamıyla "en iyi"leri göstermek amacıyla, hiç değil. Çünkü, edebiyatın içinde nefes alan bir ekip olarak, yazının numaralanıp sıralanamayacağını, dışarda kalanın içeridekinden pek çok açıdan daha iyi olabileceğini; içeride olanın bile hakkaniyetle değerlendirilemeyeceğini ve hatta belki de, dışarıda kalan o bir tanecik romanın gelecek yüzyıllara kalacak yegane yapıt olma olasılığını barındırdığının farkındayız.

YERLİ ROMANLARIN AĞIRLIĞI VAR
Yılın öne çıkan romanlarını belirlemede üçüncü yılımız. Geriye dönüp baktığımızda, her üç yılın listesinde de telif romanlar ile çeviri romanların neredeyse eşit sayıda yer aldıklarını görüyoruz. 2011 ve 2012 yıllarında, ilk sıralara yerleşen romanlar için de bu eşitlik aşağı yukarı geçerliyken, 2013 yılında, sizin de fark edeceğiniz gibi listenin ilk sıralarında yerli romanların bir ağırlığı var. Özellikle, son eserlerini iki yıl ya da daha önce yayımlamış isimler... Listenin ilk sırasında yer alan Hasan Ali Toptaş örneğin; Heba romanından önce en son 2007 yılında Harfler ve Notalar isimli bir deneme kitabı çıkarmıştı, son romanı Uykuların Doğusu ise 2005 tarihliydi. Keza Mehmet Eroğlu'nun 2009 yılında Mehmet isimli romanıyla başladığı Fay Kırığı üçlemesini artık tamamlaması bekleniyordu.
Yerli demişken... Listede iki yerli yazarın ilk romanları da yer alıyor. Edebiyatımızda yer etmiş ve eserleri merakla beklenen genç-yaşlı pek çok yazarın listeye üst sıralardan girmesi bir kenara, kimi yazarların ilk romanıyla listede yer alabilmesi iyi haber.

TÜRKÇEDE İLK KEZ
Bu yıl, yıllar önce ilk baskıları yapılan çok önemli kitapların tekrar basılma/çevrilme yılıydı: Nabokov’un Solgun Ateş’i, Slyvia Plath’in Sırça Fanus’u, Alfred Döblin’in Berlin Alexander Meydanı da öne çıkan romanlar arasındaydı; ama bu kitapları listemizde göremeyeceksiniz. Çünkü biz sadece Türkçede ilk kez basılan kitapları listeye dahil etmeyi tercih ettik.
Butik yayınevleri bu yıl çok görünür. Batı'da baş döndürücü bir hızla tekelleşen yayın piyasası, bugün Türkiye'de pek de aynı durumda değil. Gelecekte ne olur bilinmez elbette, ama bugün güzel kitapların önemli bir kısmı birkaç cesur uç beyinin eline bakıyor.
Son bir not: Kasım 2012 ile Kasım 2013 tarihleri arasında yayımlanmış 50 romanı, 55 isim belirledi. Herkes kendi 10 kitabını önerdi ve ortaklıklar üzerinden, ortaya bu liste çıktı. Yani, seçicilerin her biri, tüm listeden sorumlu değil. Hatta belki de, bir seçicinin hiç mi hiç beğenmediği bir kitap bu listeye en tepeden girmiş olabilir. Ne ki, bu bizim gözümüzde kaçınılması gereken bir durum değil.

Kimler seçti?
A. Ömer Türkeş, Abidin Parıltı, Adnan Binyazar, Ahmet Ergenç, Ali Çolak, Ali Görkem Userin, Altay Öktem, Asuman Kafaoğlu-Büke, Aykut Ertuğrul, Aysu Önen, Ayşe Çavdar, Behlül Dündar, Buket Aşçı, Burcu Aktaş, Burcu Arman, Cem Erciyes, Cemil Kavukçu, Ceyhan Usanmaz, Çağlayan Çevik, Elif Bereketli, Elif Tanrıyar, Ersan Üldes, Esra Yalazan, Ferhat Uludere, Feyza Hepçilingirler, Filiz Aygündüz, Gülenay Börekçi, Gülüm Dağlı, Güray Süngü, Hakan Bıçakcı, Hande Öğüt, Hande Şarman, Hasan Cömert, Hayati Roman, Haydar Ergülen, Işık Yanar, Kaya Genç, küçük İskender, Lal Laleş, Mehmet Fatih Kutan, Melisa Kesmez, Meltem Gürle, Mert Tanaydın, Mesut Varlık, Nazan Maksudyan, Neslihan Acu, Onat Bahadır, Oylum Yılmaz, Selçuk Uygur, Semih Gümüş, Sevin Okyay, Sibel Oral, Suavi Kemal Yazgıç, Tuncay Birkan, Yenal Bilgici

Not: Kasım 2012 ile Kasım 2013 tarihleri arasında çıkmış olan kitaplar değerlendirmeye alınmıştır.

29 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.