2012'nin En İyi 50 Romanı

2012'nin En İyi 50 Romanı

Geçen yıl ilkini yaptığımız 'yılın öne çıkan romanları' listesini, sizlere bir kez daha sunabiliyor olmaktan dolayı (yorgun ve) gururluyuz.

Bu liste, bu yıl basılan onca roman arasında hangileri öne çıktı, göstermek için hazırlandı. Edebiyat dünyamız hangi isimler üzerinde hemfikir, saptamak için. Okuma serüveninize ışık tutsun diye. Geri dönüp baktığımızda, faydalanabileceğimiz bir bellek oluşturması niyetiyle. Mutlak anlamıyla 'en iyi'leri göstermek amacıyla, hiç değil. Zaten başka türlü düşünüyor olsak, bu listeleme hiçbir şart altında yapılamazdı; keza hiçbir edebiyat ödülü de veriliyor olamazdı herhalde...

Daha önce de söylediğimiz gibi, edebiyatın içinde nefes alan bir ekip olarak, yazının numaralanıp sıralanamayacağını, dışarda kalanın içerdekinden pek çok açıdan daha iyi olabileceğini; içeride olanın bile hakkaniyetiyle değerlendirilemeyeceğini ve hatta belki de, dışarıda kalan o bir tanecik romanın gelecek yüzyıllara kalacak yegâne yapıt olma olasılığı olduğunu iyi biliyoruz.

Bize sorarsanız, belki biraz oynamak isterdik bu sıralama ile. Burada olmayan bazı romanları, bu listede görmek isterdik. E haliyle, buradan bazı kitapları da çıkarmış olurduk. Ama, bu listenin güzelliği de burada. Size, ne düşündüğünüzü ve neyi sevdiğinizi, bir kez daha hatırlatacak. Devam eden sayfalarda göreceğiniz kitaplar, sizin nihai listenizin yarısı. Kalan yarısı sizde, kendi listenizi oluşturmanız için. Değil mi ki, hiçbir liste tamam sunulmaz kimseye.

İyi ve bol okumalar dileğiyle,

Kimler Seçti?

A. Ömer Türkeş, Abidin Parıltı, Adnan Binyazar, Ali Ayçil, Ali Görkem Userin, Altay Öktem, Asım Öz, Asuman Kafaoğlu Büke, Atilla Birkiye, Aykut Ertuğrul, Aysu Önen, Başar Başaran, Behlül Dündar, Burcu Aktaş, Bülent Usta, Cem Akaş, Cem Erciyes, Cemil Kavukçu, Ceyhan Usanmaz, Çağlayan Çevik, Elif Bereketli, Elif Tanrıyar, Ersan Üldes, Esra Yalazan, Ferhat Uludere, Feyza Hepçilingirler, Güray Süngü, Hakan Bıçakcı, Halil Gökhan, Halil İbrahim Özcan, Hasan Cömert, Hayati Roman, Işık Yanar, Kaya Genç, küçük İskender, Mehmet Fatih Kutan, Melisa Kesmez, Meltem Gürle, Mert Tanaydın, Nazan Maksudyan, Necip Tosun, Oylum Yılmaz, Özlem Akalan, Selçuk Uygur, Selim Yalçıner, Semih Gümüş, Sevin Okyay, Sibel Oral, Suavi Kemal Yazgıç, Süreyyya Evren, Tuncay Birkan, Turgay Fişekçi, Yekta Kopan.

Not: Kasım 2011 ile Kasım 2012 tarihleri arasında çıkmış olan kitaplar değerlendirmeye alınmıştır.

29 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.