İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN KİTAP TAVSİYELERİ

Günümüzde ikinci bir dil öğrenmek tartışmasız gerekli şeylerin başında geliyor. Hem iş yaşamında daha başarılı olabilmek için hem de günlük hayatımızda kendimizi geliştirmemiz için yabancı dil biliyor olmak şart. Bunun yanı sıra toplum içinde daha saygın bir yere sahip olmak, akademik anlamda başarıyı yakalamak, farklı kültürlerden ve ülkelerden insanlarla tanışıp dünyanızı genişletmek için de yabancı dil bilmenin büyük artıları mevcut. Bugün tüm dünyanın ortak olarak birleştiği yabancı dil ise İngilizce. Okul döneminde ders olarak verilen İngilizcenizi geliştirmek ve bu dilde kendinizi daha iyi ifade edebilmek içinse yardımcı pek çok kitap mevcut. Eğer İngilizceniz zayıfsa ya da İngilizcenizi daha iyi bir seviyeye taşımak istiyorsanız, İdefix sizlere İngilizce hazırlık kitaplarından İngilizce öğrenmek için okuma kitaplarına, İngilizce dil bilgisi kitaplarına çok sayıda alternatif sunarak bu süreçteki işinizi kolaylaştırıyor.

En iyi İngilizce öğreten kitap

İngilizce öğrenmek çaba gerektiren bir iş. Bunun için öncelikli olarak yapılması gereken şey düzenli tekrarlar ve pratiklerle dil öğrenme sürecinde bilgilerinizi hep taze tutmak ve sabırla çalışmayı sürdürmek. İngilizce öğrenmeye başladığınızda öncelikle seviyenize en uygun kitabı tercih etmeniz gerekiyor. Bu başlangıç seviyesi de olabilir, orta seviye de ileri seviye de... Seviyenizi ölçmek için çeşitli sınavlara katılabilir; ya da online testleri yaparak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Kitabınızı seçerken üzerinde hangi seviyede olduğunun belirtildiğini göreceksiniz. Buna göre edindiğiniz kitabın İngilizce öğrenmenize fayda sağlaması için belli temel özellikleri de içermesi gerekiyor. Öncelikle seçeceğiniz kitap, konu anlatımının yanı sıra kavramınızı kolaylaştıracak örneklere de yer vermeli. Hem okuma hem de yazma becerilerinizi geliştirmeye yönelik alıştırmalarla zenginleştirilmiş bir İngilizce kitabı öğrendiklerinizi uygulama imkanı da sağladığından daha etkili olacaktır.

Diğer yandan İngilizce Türkçeden farklı bir dil bilgisi yapısına ve mantığa sahip. Bunu iyi kavrayabilmek dili hızlı öğrenmenizi de kolaylaştırıyor. Bu açıdan bakıldığında seviyelere göre gruplanmış en iyi İngilizce grammer kitaplarından size en uygun olanını seçebilirsiniz. İyi bir dil bilgisi kitabı, dil bilgisi alıştırmalarının yanı sıra geniş kelime kapasitesine de sahip olmalı. Çünkü bir dili yalnızca dil bilgisi kuralları çerçevesinde öğrenmek pratikte işinizi zorlaştırabiliyor. Cümle yapıları kadar söz konusu cümlelerde kullanacağınız kelime bilgileri de bu noktada oldukça önemli rol oynuyor.

Öte yandan seçeceğiniz kitaplar kadar öğrendiklerinizi tekrar etmeniz, gerekirse aldığınız notları gün içinde birkaç kez okuyarak bilginizi güncellemeniz gerekiyor.

İngilizce öğrenirken okuma kitaplarının önemi

İngilizce öğrenmenin en kolay ve eğlenceli yollarından birisi de kitap okumak. Üstelik sanılanın aksine İngilizce kitap okumak için ileri seviyede bir İngilizceniz olması gerekmiyor. İngilizce öğrenenler için hazırlanmış ve her türlü seviyeye hitap eden farklı türde pek çok İngilizce hikaye kitabı mevcut. Başlangıç seviyesinden itibaren İngilizce hikaye kitapları okumak, öğrendiklerinizi geliştirmenize ve ilerletmenize ekstra katkı sağlıyor. Çünkü kitap okurken hem yeni kelimeler öğrenme imkanı yakalıyor hem de İngilizcenin cümle yapısına ve kalıplarına daha hızlı adapte oluyorsunuz. Bu durum da akıcı bir İngilizceye sahip olmanıza destek oluyor.

İngilizce kitap okurken bunu sadece İngilizce öğrenmek amacıyla yapılan bir ödev gibi düşünmemeniz gerekiyor. Bir yandan öğrenmek istediğiniz dilin kültürünü özümseme imkanı da sunan bu çalışma, İngilizce öğrenmeye dair kaygılarınızdan kurtulup bu konuda kendinize olan güveninizi de tazeliyor. Başlangıçta alışkın olmadığınız için zor gelebilecek bu süreç sabırla sürdürdüğünüzde hem keyifli bir hal alıyor hem de İngilizce öğrenmek konusunda kısa zamanda ne kadar yol kat ettiğinizi fark etmenizi sağlıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.