YARIYIL TATİLİNDE OKUNABİLECEK ÇOCUK KİTAPLARI SETLERİ

Okul hayatının en sevilen dönemlerinden birisi de şüphesiz sömestir tatili. Sınavlar, ödevler ve derslerin yoğunluğu ile geçen ilk dönemin tamamlanması ve ikinci yarının başlamasından evvel bir nefes alma ve dinlenme aralığı olan sömestir tatili 2019 senesinde 19 Ocak Cumartesi günü başlayacak ve 3 Şubat Pazar gününe dek devam edecek. Hal böyle olunca sömestir tatilini nasıl değerlendirsek soruları da şimdiden başladı. Pek çok öğrenci için sevdiği şeylere daha çok vakit ayırmak anlamına gelen yarıyıl tatili aynı zamanda kendini geliştirmek adına da önemli bir fırsat olabilir. Dolu dolu geçen bir eğitim-öğretim döneminin ilk yarısını tamamlamaya sayılı zaman kala çocuğunuz için eğlenceli olduğu kadar geliştirici ve öğretici kitap setlerinden oluşan bir seçki yapabilir; bu tatil dönemini verimli bir zamana da dönüştürmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Yarıyıl tatili için kitap önerileri

Yarıyıl tatili çocukların kendilerine vakit ayırıp sevdikleri şeylerle bolca vakit geçirmeleri anlamına geliyor evet, üstelik çocuğunuz bunu fazlasıyla hakkediyor. Fakat bunun yanı sıra çocukların okuldan tamamen uzaklaşmamaları da gerekiyor ve tabii ki okuma sevgisi kazanmaları... Bu noktada yarıyıl tatilini fırsat bilerek çocuğunuz için eğitici kitaplar edinebilir ve onların dünyasında yeni ufuklar açabilirsiniz. Örneğin Klasiklerle Tanışıyorum kitap serisiyle çocuklarınızı dünya edebiyatının sevilen klasik eserleriyle tanıştırabilirsiniz. Küçük Kadınlar’dan Siyah İnci’ye, Polyanna’dan Tom Sawyer’in Maceraları’na pek çok çocuk klasiklerini içeren bu set 6-10 yaş arası çocuklar için ideal.

 

Yarıyıl tatili için kitap önerileri

İlkokul okuma kitapları serileri çocukların Türk edebiyatının usta yazarlarıyla tanışmaları için de oldukça iyi bir fırsat. Muzaffer İzgü’nün Anneannem Gelin Oldu, Anneannem Bulutları Boyuyor gibi kitaplardan oluşan Anneannem serisi eğlenceli anlatımı kadar yalın Türkçesi ile de mutlaka okunması gerekenler arasında. Türk edebiyatının kıymetli kalemlerinden Rıfat Ilgaz’ın başkahramanı Bacaksız’ın maceralarını anlatan Bacaksız Paralı Atlet, Bacaksız Tatil Köyünde gibi kitaplardan oluşan serisi de çocuklar tarafından çokça seviliyor. Çocuk edebiyatının en üretken yazarlarından Behiç Ak’ın Galata’nın Tembel Martısı, Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor gibi kitapları ise yarıyıl tatilinin en güzel sürprizleri olabilir. Çocuk kitapları arasında Saftirik Greg’in maceralarını anlatan Saftirik serisi de oldukça popüler. Jeff Kinney ve Tim Collins’in kaleme aldığı seri sadece hikâyeleriyle değil, çizimleriyle de oldukça ilgi çekici. Çocuğunuz için en çok satan kitaplar arasından yapacağınız bir seçki ile daha özgün bir set hazırlamak da sizin elinizde. Eğer böyle bir liste yapacak olursak bu yaş grubunda ilk göze çarpan eser, çağdaş çocuk edebiyatının klasiklerinden biri kabul edilen ve yetişkinlerin de en az çocuklar kadar sevdiği Jose Mauro De Vasconcelos’un kaleminden Şeker Portakalı oluyor. Bir diğer çağdaş dönem klasiği Küçük Prens ise tüm dünyada 7’den 70’e herkesin kalbinde taht kurmuş bir hikaye. Samed Behrengi’nin dünyayı keşfetme arzusu ile yanıp tutuşan bir balığın hikayesini anlattığı Küçük Kara Balık da unutulmaması gerekenlerden.

 

Eğitici kitaplar ve okul öncesi dönemdekilere tavsiyeler

Sömestr tatilini çocuğunuzun yabancı dilini geliştirdiği bir döneme dönüştürmek isterseniz İngilizce dil eğitiminde dünyanın en prestijli kurumu olan BBC’den kuklalar, çizgi filmler, şarkılar ve oyunlarla dolu, farklı materyaller ile desteklenmiş kapsamlı bir İngilizce eğitim seti olan Learning English with Ozmo en büyük yardımcınız olacaktır. 5-9 yaş arasındaki çocuklar için Cambridge ESOL Young Learners müfredatına uygun olarak hazırlanan set ile çocuğunuzun İngilizce kitap okuma seviyesini artırmasını sağlayabilirsiniz. Okul öncesi hikâye kitapları, çocuğunuza henüz okuma yazma öğrenmemişken dahi bu sevgiyi aşılamak için ideal. Rengarenk ve bolca resimli bu kitaplar hem eğlenceli hem de ilgi çekici. Çocukların çok seveceği Yavru Timsah Çipiti, uçmayı kafaya koymuş penguenin hikayesi Uç Paytak Uç ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan Büyüdüğüm Zaman kitapları 6 yaş öncesi dönem için yararlı alternatifler.

Bebek kitapları genelde görsel ağırlıklı olup basit cümle yapıları ve kelimeler ile çocukların öğrenme döneminin en aktif olduğu yaş aralığında oldukça faydalıdır. Uykudan önce bebeğinize okuyabileceğiniz Sadece Sen ve Ben küçük bir kutup ayısının arkadaşlık ile ilgili sımsıcak öyküsünü anlatıyor. Renkler, Şekiller, Sözcükler kitabı sayesinde ise çocuğunuzun alfabeyi, sözcükleri, sayıları, renkleri, şekilleri ve daha pek çok bilgiyi eğlence ve oyunla öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.