Dünyanın
En Çok
Satan
Çocuk
Kitapları

En Çok İlgi Gören Çocuk Kitapları

Eğer okumayı seviyorsanız, hayatınızın pek çok noktasında kitapların en yakın dostunuz olduğunu düşünmüşsünüzdür. Okuruna farklı dünyaların kapılarını açan, kimi zaman onu gündelik dertlerden uzaklaştıran, kimi zamansa rehberlik eden kitapların değeri elbette tartışılmaz. Pek çok anne-baba için çocuğunun bu bilinçle büyümesi oldukça önemli. Zira kitap sevgisi küçük yaşlarda edinilip hayatın tamamına yayılan bir alışkanlık. Dolayısıyla erken yaştan itibaren kitaplarla haşir neşir büyüyen çocuklar, ileriki yıllarda da bu alışkanlıklarından bir şey kaybetmiyor ve kitapların zenginleştirdiği bir yaşamın keyfini sürebiliyorlar. Zaten okuyan kişi için eğlendirici olduğu kadar öğretici de olan kitaplarla öğrenmek ve büyümek kadar güzel başka ne olabilir ki…

 

Çocuklara özel kitaplar

Çocuklar için kitaplar renkli olduğu kadar büyüleyici bir dünya. Bu dünyada hikâye kitapları ya da masal kitabı gibi pek çok alternatif bulunuyor. Öte yandan eğitici rol de üstlenen kitapların bugün artık klasikleşmiş olanları sadece çocuklar için değil, bir zamanlar çocuk olan büyükler için bile özel bir yere sahip. Tüm dünyada yayınlandığı ilk günden bugüne popülerliğini asla yitirmeyen Küçük Prens ya da Küçük Kara Balık gibi kitaplar bunun en iyi örneği olsa gerek.

Çocuk klasikleri dendiğinde Polyanna’dan Küçük Kadınlar’a Jules Verne’in macera dolu serilerinden, TenTen gibi ikonikleşmiş kahramanlara pek çok eser ve isim akla geliyor. Bu klasiklerin yanı sıra çağdaş çocuk edebiyatı da her geçen gün büyüyerek zenginleşmeye devam ediyor. Yerli yazarların yanı sıra yabancı yazarların da içinde bulunduğu kitaplar arasında 6 aylıktan 10 yaş üstüne kadar her seviyeye uygun kitap mevcut.

6 ay ile 5 yaş arası bebek kitapları içinde New York Şehir Kütüphanesi’nin En İyi 10 Çocuk Kitabı Seçkisi içinde yer alan Hiçbir Şey Yapmama Günü, büyüleyici hayvanlar ve onların bitmeyen kahkahalarıyla dolu Komik Hayvan İsimleri Bakanlığı, biraz hayal gücüyle her şey mümkün diyen Büyüdüğüm Zaman ve iyiliğin, şefkatin, hoşgörünün, sevginin, barışın şarkısını söyleyen Kuş Masalları gibi hikâye kitaplarının yanı sıra eğitici kitaplar ve çocuk gelişim kitapları da yer alıyor.

 

Okul çağındaki çocuklara kitaplar

Okul çağındaki çocuklara kitapları sevdirecek okuma kitapları aynı zamanda usta Türk yazarları ile tanışmak için de bir fırsat. Nazım Hikmet’ın kaleminden çıkma Sevdalı Bulut, Roald Dahl’ın devasa bir Çikolata Fabrikası’ndaki yarışmayı anlattığı Charlie’nin Çikolata Fabrikası ya da Muzaffer İzgü’nün sıcacık öykülerinden oluşan Yumurtadan Çıkan Öğretmen gibi kitaplar ve daha pek çokları bu grup altında sizi bekliyor.

Çocuğunuz için kitap seçimi yaparken yeni çıkan kitaplara da göz atmayı unutmayın. Çağdaş çocuk edebiyatının ödüllü yazarı Katherine Applegate’in usta kaleminden hayal gücü, dostluk, hoşgörü ve farklılıkları kabullenmeye dair bir anlatı olan Dilek Ağacı, sevilen çocuk yazarı Judith Kerr’in Thomas ailesi ve çok sevdikleri kedilerinin hikayesini anlattığı dört kitaplık serisi Dombili ve Fındık, Guido Sgardoli’nin Dünyanın En Acayip Hayvanı bu senenin ön plana çıkan çocuk kitapları arasında oluyor.

10 yaş ve üzeri çocuklar içinse artık çoktan klasikleşmiş efsanevi kitap serileri ön plana çıkıyor. Bunların ilki ise C. S. Lewis’in başyapıtı Narnia Günlükleri. Tüm dünyada çok sevilen ve film uyarlaması da bulunan yedi kitaplık fantastik Narnia serisi gizemli bir profesörün eski malikanesinde saklambaç oynarken tesadüfen keşfettikleri bir gardırop sayesinde Narnia'nın büyülü dünyasına açılan Lucy, Edmund, Susan ve Peter adında dört kardeşin hikayesini anlatıyor. Fantastik edebiyatının son dönemdeki en büyük ismi ise şüphesiz J. K. Rowling ve Harry Potter serisi. Hogwarts’ın büyülü dünyasında dostluk, iyilik ve büyümek üzerine unutulmaz bir hikaye anlatan serinin film uyarlamaları da mevcut.

En Çok İlgi Gören Çocuk Kitapları
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.