86,65 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Tevrat E-Kitap Açıklaması

Tevrat Musa Peygambere inan 5 kitaptan oluşur. Bu kitaplar Yaratılış, Mısır’dan Çıkış, Levililer, Sayılar ve Yasa’nın Tekrarı olarak adlandırılır.

Yaratılış Kitabı’nda Evrenin ve Dünyanın, Adem ve Havva’nın ilk insanlar olarak Tanrı benzeyişinde yaratılışından, ilk günah ve insanın düşüşünden bahseder. Nuh Tufanı’ndan ve ayrıca İbrahim, İshak, Yakup ve Yusuf’tan bahseder.

Mısır’dan Çıkış Kitabı Yusuf’un Mısır’da yaşayan soyunun yaşadıkları zorlukları ve Tanrı’nın halkını Mısır’daki kölelikten kurtarıp nasıl kendi halkı yapmak için kutsal kılmaya çalıştığından bahseder. Tanrı’nın Musa aracılığyla halkına uyması için verdiği On Emir ve diğer buyrukları da bu kitapta geçer.

Levililer Kitabı, Kahin soyu olan Levililerin yaşayış ve sorumlulukları, tapınma düzeni vs. gibi ibadet için gereken şeylerin nasıl hazırlanması gerektiğinden bahseder.

Çölde Sayım’da İsrail halkının Sina Dağı’ndan Moav’a ve daha sonrasında Kadesh-Barnea’ya göç sırasında başına gelenlerden bahseder.

Yasa’nın Tekrarı Kitabı, Musa son 40 yılın önemli olaylarından bahsediyor. On Buyruk tekrarlanıyor, Tanrı’nın halkıyla yaptığı anlaşma hatırlanıyor ve Yeşu Musa’dan sonra İsrail halkının önderi olarak atanıyor.

 

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.