3,5/5 - 58 Kişi Yorum Yap
10,90 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Modern toplumlarımızın günden güne totaliter rejimlere doğru kaydığı, filozof Slavoj Zizek'in dediği gibi kapitalizmle demokrasi arasındaki sonsuz evliliğin bittiği bir dönemde hepimizin kafasını kurcalayan şey nasıl bir geleceğin bizi beklediği. Eğer insanlık bu gelecekten işaretleri okuyamayıp bu geleceği değiştiremediği takdirde Katharine Burdekin'in 80 yıl önce kurguladığı faşist bir dünya olabilir mi bizi bekleyen?

Şiddet ve hainliğin erkeklere statü kazandırdığı, kadınların damızlık hayvan vasfına indirgendiği bu dünyada herkesin ortaklaşa taptığı tek bir şey vardır: LİDER

1937'de Hitler henüz yaşarken yazılan bu roman, uzun süre unutulmuş ancak 1980'lerde tekrar gündeme gelmişti. "1984" ve "Cesur Yeni Dünya" gibi büyük distopik romanların arasında yer alan Swastika Geceleri en önemli feminist eserlerden biri olarak görülmektedir. Önsözden alıntılarsak:

"Burdekin Swastika Geceleri'inde yedi yüz yıllık Nazi hegemonyasının ardından bir Avrupa hayal ederken, faşizmin tehlikeleri hakkında uyarıda bulunmaktan daha fazlasını yapıyordu. Burdekin'in kitabı, faşizm analizlerini, Hitler ve onun döneminin özelliklerinin ötesine geçerek ifade etmesi açısından önem taşımaktadır. Faşizmin erkek hegemonyasının olağan gerçekliğinden, cinsiyet rolleri açısından erkek ve kadınları kutuplaştıran bir gerçeklikten nitelik olarak değil, nicelik olarak farklı olduğunu iddia eden Burdekin, davranışın "eril" ve "dişil" şekillerini hicvetmektedir. Bu açıdan Nazi ideolojisi, "erkeklik kültünün" en uç noktaya ulaşmış halidir. Erkeklik kültüne karşı öne sürülen güçlü argumanların yanı sıra bu bağlantı, Burdekin'in kitabını 1930 ve 1940'larda yazılmış diğer pek çok anti faşist karşı ütopya kitabından ayırır."
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 232

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore

 

Puanlamalar

%51,8
%26,8
%12,5
%3,6
%5,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

13.12.2016

Gerçek devrimcidir

Ben oldukça beğendim yer yer didaktik bir yapı kazanıp durağanlaşsa da kitabın etkileyici bir zihni var, üstelik günümüz yıkıcılığıyla da oldukça örtüşen yerler bulmak söz konusu. Ben okuyun derim.

26.12.2015

Tavsiye ederim

Kesinlikle okunulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, ben çok başarılı ve akıcı buldum. Diğer birçok distopik roman gibi, geleceğe dair uyarı niteliğinde bence.

22.10.2015

Yarmaşeftali

Kitabın yaklaşık 80 yıl önce yazıldığı göz önüne bulundurulursa bugünler için bir nevi " rehber" olduğu algılanabilir. Kapitalizmin, erkek egemen toplumun, sessiz kutuplaşmanın had safhaya ulaştığı bugünlerin "belki" sonraki evrelerine yönelik bir "uyarı" niteliğinde. Olay örgüsü okuyucuda merak uyandırsa da aslında okurken bilinçaltınıza durmadan işleyen mekan-çevre algısı kitap hakkında sizde bırakacak olanlara göre daha fazla. Okunmaya değer bir kitap....

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.