İstenmeyenler

Yazar : Saida S
Yayınevi : Saida S
İkinci Dünya Savaşının dokunduğu hayatlar Anneannem Refika’ya ve 2.Dünya Savaşında esir düşerek ülkesine dönemeyen tüm askerlere… Gerçek hikâyelere dayanmaktadır , Çocukluğum eski Sovyetler dönemine denk geldi. Her sene ... Tamamını gör
7,00
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

İkinci Dünya Savaşının dokunduğu hayatlar

Anneannem Refika’ya ve 2.Dünya Savaşında esir düşerek ülkesine dönemeyen tüm askerlere…

Gerçek hikâyelere dayanmaktadır

,
Çocukluğum eski Sovyetler dönemine denk geldi. Her sene 9 Mayıs’ta dedem bahçesinde büyük bir ziyafet vererdi. Koçlar kesilir, mangallar yakılır, çoluk çocuk etrafta koşturup dururduk. Dedem bize hep İkinci dünya savaşında dövüştüğü zaman yaşadığı olayları anlatırdı. Ve gürurla en çok sevdiği hikayeyi mutlaka tekrar tekrar anlatırdı. Dedemin zafer nişanına layık görülmesine neden olan olay Alman askerleri uyuduktan sonra dedemin onların silahlarını toplayıp hepsini esir almasıydı.

Çocukken etrafımdaki yaşlı bayanların hepsi neredeyse İkinci Dünya Savaşını görmüş ve anlatacak bir çok hikayeleri olmuştu. Hepsi çok eziyetler çekmiş, zor günleri atlatmışlardı. Yaşadıkları her ne olursa olsun, asla pes etmediklerinin de şahidi olmuştum defalarca.
Bir çok asker İkinci Dünya Savaşında sağ kalsa da ülkesine dönenemişti. Avrupa’da yaşamlarını sürdürüp hep memleket hasreti çekmişlerdi. Evlenenleri de olmuştu, iş adamı olanları da.

Hatta Babaannem Asya’nın abisi de Savaştaki kayıp askerler listesindeydi. Fakat aradan otuz sene geçtikten sonra gecenin bir yarısı birileri Babaannemin ev telefonundan arayarak abisinin ölmediğini, Avrupa’da yaşadığını söylemişti. Babaannem inanmamış gibi gösterse de aslında içinde bir umut doğmuştu. Fakat arayan kişi bir daha aramayınca onun için de bu konu yıllar önce olduğu gibi yine kapanmıştı.

Bu kitabı yazmaya başlamadan birkaç ay önce çocukluğuma küçük dokunuşlarıyla büyük mutluluklar katan birini kaybettim. O gidince sanki tüm çocukluğumdaki unutulmaz anılarımı da silindi gitti. Aslında silindiğini sandığım o anıları beynimde dondurmaya karar veren bendim. Hatırladıkça acı çekiyordum. Özlem çekiyordum. En mutlu anılarımın son parçası olan kişinin yokluğu beni çok üzmüştü.

Ve bir akşam oturup sadece yazmaya başladım.

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız