4/5 - 27 Kişi Yorum Yap
6,50 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Yıl 1846'dır. Genç Dostoyevski, ilk romanı İnsancıklar'ı tamamlar tamamlamaz ev arkadaşı yazar Grigoroviç'e okutur. Grigoroviç o kadar heyecanlanır ki birkaç kez kalkıp Fyodor'un boynuna sarılmak ister; fakat arkadaşının aşırı duygu gösterilerinden hoşlanmadığını bildiği için yapmaz. Grigoroviç ertesi gün romanı yazar ve yayımcı Nekrasov'a götürür; kitaptan çok etkilenen Nekrasov da eleştirmen Belinski'ye... "Yeni Gogol doğdu!" der, Nekrasov, daha kapı ağzında. Aynı günün akşamı, Belinski'ye tekrar uğradığında onu heyecan içinde bulur: "Nerede kaldınız? Nerede bu Dostoyevskiniz? Genç mi? Kaç yaşında? Hemen getirin bana onu!"

Belinski'nin evine getirilen yirmi üç yaşındaki genç yazar, daha sonra orada olanları şöyle anlatacaktır: "Ve işte... beni onun yanına götürdüler. Belinski'yi birkaç yıl önce heyecanla okumuştum, ama bana ürkütücü ve sert gelmişti ve benim İnsancıklar'ımla alay edecek diye düşünüyordum. Beni çok saygılı ve ağırbaşlı bir şekilde karşıladı; ama daha bir dakika bile geçmeden her şey bambaşka oldu... Ateşli ateşli, alevli gözlerle konuşuyordu. "Siz kendiniz anlıyor musunuz?" diyordu bana tekrar tekrar, alışkanlığı olduğu üzere bağırarak, "Ne yazmış olduğunuzu anlıyor musunuz?.. Bütün bu korkunç gerçeği, bizlere göstermiş olduğunuz bu gerçeği siz mi düşündünüz? Olamaz, sizin gibi yirmi yaşında birinin bütün bunları anlamış olmasına imkân yok... Gerçeği keşfetmiş ve bir sanatçı olarak ilan etmişsiniz, size bir yetenek verilmiş, yeteneğinizin değerini bilin ve emin olun, siz büyük bir yazar olacaksınız."

Yıl 2013. 167 yıl sonra Dostoyevski her kuşağın başucu yazarlarından olma özelliğini koruyor ve İnsancıklar, onun dünya edebiyatına ilk armağanı...

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 129

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%59,3
%25,9
%3,7
%7,4
%3,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.09.2019

Dehanın ilk göz ağrısını mutlaka okuyun

Bir avlunun karşılıklı iki odasında  birbirleriyle mektuplaşan iki insanın hikayesi gözlerinizi yaşartacak, sizi Petersburg'un sert,sulusepken rüzgarları altında bırakacak.Nekrasov'a "Yeni Gogol doğdu" dedirten bu kitap; Belinski'nin coşkulu takdirinin ötesinde, Dostoyevski'nin tüm eserlerinin kadrosunu,o insanlarını oluşturuyor sanki. Adeta o dünyanın bir eskizi, bir ön çalışması niteliğinde bir kitap.

15.10.2018

Abartıldığı Kadar Değil Ama Okumakta Fayda Var

Belinskinin abarttığı kadar değil bence. Yada şöyle diyeyim Dostoyevskinin daha iyi kitapları var. Özetle büyük bir beklentiyle okumayın suç ve ceza falan beklemeyin ama muhakkak okuyun.

24.02.2016

Naçizane Bir Eleştiri

Hayatımda okuduğun en dramatik kitaplardan biriydi. Yüreğimi acıtan, gözlerimi yaşartan bir eser oldu. Tek kelime ile mükemmeldi..

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız