11,07 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

 Nihat Bey, dairesinde bin beş yüz kuruş aylıklı bir kâtipti. Evin giderlerinin hemen bütününü kaynanası Didar Hanım öderdi. Bey'in aylığı kendine cep harçlığı kalırdı. Nihat'ın kaynanasına saygısı, eşine sevgisi pek çoktu. Talât Hanım da kocasını niteliksiz aşırı bir sevgi ile severdi. Fakat bu aşırı sevgisini açığa vurmak istemez; içine sindirerek susar, öyle boş kıskançlıklar, yersiz densizliklerle ne kendini üzer, ne de kocasını tedirgin ederdi. Kocasının kendi malı olduğuna, onu başka bir kadının elde edemeyeceğine sarsılmaz inancı vardı. Dünyadaki kadınların en güzelleri ayaklarına kapanarak Nihat'a tutkunluklarını söyleseler hiç birinin isteğine eremeyeceğini bilirdi. Çünkü kocası nasıl etmiş etmiş, Talât'ı böylece kandırmayı başarmıştı. Beş yıla varan evlilikleri süresince Nihat'ın henüz bir yalanını tutmamıştı. Evine baktıkça Nihat'ın gözlerinden şefkat, sevgi, bağlılık sanki birer iç coşkunluğuyle akardı. Ya da Talât'a öyle görünürdü. Onun gözbebeklerinde Talât'a karşı öyle bir içtenlik anlamı saklıydı ki, öyle bir mıknatıs çekiciliği vardı ki karısı ne vakit bu tutkun, bu çekici bakışlarla karşılaşsa onların etkisini yüreğinin derinliklerinde duyar; o bakışların büyüsüyle baştan ayağa sarsılır “işte kocam beni seviyor” diye mutluluğunu kendi kendine kutlardı.
Nihat Bey, yuvasının kutsallığına saygı olan kocalardandı. Eşini, gece gündüz, ondan başka bir kadın sevebilmek yeteneğinden yoksun bulunduğuna inandırmaya uğraşmaktan geri kalmamakla birlikte arada kaçamaklarda bulunurdu. Talât Hanım, kocasına kesinkes güvendikçe; o, bir şey sezmedikçe, bir şeyden kuşkulanmadıkça Nihat, bu yaptıklarının büyük bir cinayet sayılamayacağı kanısında idi.
Aile arasında bu gibi maceralar eksik olmaz. Nihat yaratılışta erkekler, kocasının uygunsuz sevdası yüzünden felâkete uğrayan kadınlar çoktur. Lâkin Talât Hanım derecesinde fedakâr eşler az; hele Neriman gibi nimetşinas bir hizmetçi kız, böyle bir namus incisi, bütün bütün azdır.
 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız