29,30 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Nasreddi̇n Hoca E-Kitap Açıklaması

1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu köyünde dünyaya gelen ve Akşehir’de mezarı bulunan tarihi bir şahsiyet olan Nasreddin Hoca Türkiye ve Türk dünyasının en önemli mizah karakteridir. İlk defa Ebû’l Hayr-i Rumî’nin Sarı Saltuk’un menkıbelerinin anlatıldığı “Saltuknâme”sinde adından bahsedilen Nasreddin Hoca’nın fıkraları 16. Yüzyıldan itibaren yazmalarda yer almaya başlamıştır.

Nasreddin hocanın latife veya fıkraları matbaanın icadına kadar sözlü gelenekle ve el yazması kitaplarla yaygınlaşmıştır. Matbaacılığın gelişmesi ile birlikte de dergi, gazete ve kitaplarla kendisine yeni bir hayat alanı bulmuştur.

Mehmet Tevfik Efendi (Çaylak) ve daha sonraki yıllarda da Ziya Gökalp’ın çalışması ile Nasreddin Hoca’nın tarihi, toplumsal, kültürel ve felsefi yönlerine dikkat çekilmiş ve Türk kültürü bakımından önemi üzerinde durulmaya başlanmıştır.

Günümüze kadar birçok yerli ve yabancı araştırmacı ve bilim adamı Nasreddin Hoca’nın çeşitli yönlerine vurgu yapan çalışmalar yapmışlardır. Günümüzde Nasreddin Hoca hakkındaki araştırmalar artarak devam etmektedir. 

Türk Yurdu dergisi Nasreddin Hocayı esas alan iki özel sayı hazırlamıştır. Bunların ilki Şubat 1997, 114. sayı ile Kasım 2008,  255. Sayı olan “Nasreddin Hoca 800. Yıl Özel Sayısı”dır. Şubat 1997 tarihli sayıda altı makale, Kasım 2008 tarihli sayıda ise onüç makale yer almaktadır. Elinizdeki kitap Müjdat KAYAYERLI’nin Türk Yurdu dergisinin Temmuz 1990 tarihli 381. Sayısında yayımlanan makalesinin haricinde bu iki özel sayılardaki metinlerden oluşmaktadır.

Türk Yurdu dergisinin muhtelif sayılarındaki yazılar aşağıdaki bilim adamı ve yazarlara aittir: Fikret TÜRKMEN, M. Öcal OĞUZ, Özkul ÇOBANOĞLU, Ali YAKICI, Hasan KÖKSAL, Serdar SAĞLAM, Hakan POYRAZ, Eriman TOPBAŞ, Seyfettin SAĞLAM, Ömer ÖZCAN, Ali Şamil HÜSEYİNOĞLU, Abide DOĞAN, İbrahim Ethem POLAT, Müjdat KAYAYERLİ, Ali GÜLER, Selahaddin BEKKİ, Erol BARIN,  Mahir KALFA, Roida RZAYEVA ve Abdulvahap KARA.

Ayrıca Ekler başlığı altında Ziya Gökalp’ın “Halk Klasikleri ve Nasreddin Hoca’nın Latifeleri” adlı Türkiye’de Nasreddin Hoca üzerine yapılmış bulunan ilk araştırma metni de sunulmuştur. Küçük ölçekli bir kitap olan Ziya Gökalp’ın bu eseri elbette Türk Yurdu dergisinde yayınlanmamıştır. Ancak çeşitli yayınevleri tarafından defalarca yayımlanmış bulunan diğer eser ve makalelerinin yanında Ziya Gökalp’ın bu küçük hacimli eseri ancak bir defa müstakil bir kitap olarak raflarda yerini almıştır. Bunun haricinde de birkaç defa O’nun makalelerinin derlemeleri içerisinde değerlendirilmiştir. Bu bakımdan “Türk Yurdu Yazıları – Nasreddin Hoca” adlı derleme kitapta Gökalp’ın çok fazla bilinmeyen bu küçük kitabını okuyucularla tekrar buluşturmak, hem O’nun bu konudaki öncülüğünü hatırlatmak amacı güdülmüştür.

Türk Yurdu dergisinin bu iki özel sayısı makalelerin haricinde Nasreddin Hoca ile ilgili çeşitli karikatür, çizim, kitap ve dergi kapakları ile zenginleştirilmiştir. Bu kitapta da aynı malzemelere yer verilmiştir. Kitaptaki karikatür ve çizimler Erol BÜYÜKMERİÇ, Hasan GÜRPINAR ve Serdar SAĞLAM’a aittir.

“Türk Yurdu Yazıları - Nasreddin Hoca” adlı eserde öncelikle yöntem ile ilgili makaleler, daha sonra genel konular ile son kısımlarda da daha özel ve teknik alanlara atıfta bulunan makaleler şeklinde bir sıralamada bulunulmuştur. 

 

    Editörler

    Prof. Dr. Mehmet Çağatay ÖZDEMİR

    Doç. Dr. Serdar SAĞLAM

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.