Kuyucaklı Yusuf

Yazar : Sabahattin Ali

4,5/5 - 265 Kişi Yorum Yap
İlk Basımı 1937 yılında “Yeni Kitapçı” tarafından basılan roman, Sabahattin Ali’nin roman türünde ilk eseridir. Öykü yazarı olan Ali’nin bu eseri MEB Ortaöğretim 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır. YKY tarafından ilk olarak 1999 yılın ... Tamamını gör
9,25
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

İlk Basımı 1937 yılında “Yeni Kitapçı” tarafından basılan roman, Sabahattin Ali’nin roman türünde ilk eseridir. Öykü yazarı olan Ali’nin bu eseri MEB Ortaöğretim 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır.

YKY tarafından ilk olarak 1999 yılında basılan roman günümüzde YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılmaya devam edilmektedir. Kitabın editörlüğü Ayfer Tunç, yeni kapak tasarımı ise “Nahide Dikel” tarafından yapılmıştır.

 

1985 yılında Sinema filmine uyarlanan romanın filminde Talat Bulut, Derya Arbaş ve Ahmet Mekin’in rol almış, filmin yönetmenliğini ise “Feyzi Tuna” üstlenmiştir.

 

Kuyucaklı Yusuf konusu itibariyle ailesinin katledilmesiyle sahipsiz kalan dokuz yaşındaki Yusuf’un olayı soruşturmak için Kuyucak’a gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından evlatlık alınması ve çocuğun daha sonraki hayatı anlatılmaktadır. Edebiyat eleştirmenlerine göre Yusuf karakteri, köyden şehre göç edip şehir hayatına uyum sağlayamayan insan tipinin habercisi olarak değerlendirilmektedir.

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%84,4
%10,6
%2,7
%0,8
%1,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

03.03.2019

Kuyucaklu yusuf

Hayatta hiçbir şey ona kıymetli görünmemiş, peşinden koşmak, erişmek, sahip olmak arzusunu vermemişti. Etrafına daima bir yabancı gözüyle bakmış, hiçbir yere bağlanmak arzusu duymamış, bu yalnızlığının gururu içinde memnun olmaya çalışmıştı. Şimdi İlk defa bir şey istiyor, hem de korkunç bir şiddetle istiyordu. Fakat niçin bu istek bir imkansızlıkla beraber gelmişti? Niçin hayatının en büyük arzusunu, şimdiye kadar belki yine içinde, fakat en gizli yerlerde saklı duran bu arzuyu, hapsedildiği yeri parçalayarak ortaya çıkar çıkmaz öldürmeye mecbur kalıyordu?... Niçin? Kimin için?..

08.11.2018

ETKİLİ BİR KİTAP

Kuyucaklı Yusufu okurken kendiniz olayların içinde rahatlıkla bulabilyorsunuz. Bir yere ait olamama hissini derinden hissediyorsunuz.Yusufun Muazzeze olan aşkı karşısında sevdiklerinizin bir kez daha kıymetini anlıyorsunuz.Kesinlikle okunup arşivlenmesi gereken bir kitap.

10.11.2017

Kuyucaklı Yusuf

Her şey iyi güzel hoş kitap mükemmel bir şekilde akıyor bir çırpıda bitiyor çok seveceksiniz fakat şu Sabahattin Ali'nin bu kitapta tavan yapan bir özelliği var ki sinir oluyorum. Ben Sabahattin Ali'nin kitaplarına özgü olarak kendimi ana karakter'in yerine koyarım ister istemez oluyor. Sizi önce kadın karaktere aşık ediyor daha sonra sizden geri alıyor. Maria Puder hala tüm ilişkilerimde aradığım kadın. Macide karakterine de aşık olmuştum. Muazzez'i o kadar sevip o kadar bağlanmışken kitabın sonlarında ki hallerini sinirlenerek üzülerek okudum. Hele bazı yerler var ki günümün kötü geçmesine sebep oldu. Okuyalı neredeyse 1 yıl oldu hatırladıkça yine sinirleniyorum. Ancak arşivimde hala durur kıyıpta kimselere ödünç dahi veremem.