29,30 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonyasında yeraltı gitar müziği ve altkültürleri E-Kitap Açıklaması

Japonya'da altkültürler asla ölmezler. Bu altkültürlerin varlıkları dünyanın geri kalanında yaşanan hızlı tüketimin tersine Japonya’da kısa sürede ortadan kalkmaz. Tam aksine uzun zamana yayılarak kalıcılaşırlar ve birçok Japon için tüm hayatı kapsayan bir sosyalleşme aracı olarak ömür boyu bir tutkuya dönüşürler. Konu Japonya ve gençlik altkültürleri olunca milyonlarca kitap yazılsa yine de az olur. Orada rocknroll altkültürleri 1950'lerden bu yana nerdeyse hala kesintisiz 7/24 yaşanmaktadır. William Gibson, Japonya'yı "küresel hayal gücünün geleceğe yönelik varsayılan ayarı" olarak nitelendirir.

Japonya'nın İkinci dünya savaşında maruz bırakıldığı kültürel değişimi ve batıya entegre oluşunu anlamak için Japon gençlerinin Amerikan ve İngiliz kaynaklı altkültürlerle bağlarını incelemek gereklidir...

Japonlar için yabancı bir etki her ne kadar baskın olursa olsun, kendilerini bilinçli "nihonjiron" (“Japan-izing” Japonsulaştırma ya da nipponise) sürecine tabi tutarak ya da kendilerinden birşeyler katarak yaşantılarına uyarlarlar.

1965 yılında Japonya'da 760.000 gitar üretilmiştir ve bu bugüne kadar kırılamamış bir dünya rekorudur.

Geleneksel kılıçların yerini gitarlar almıştır. Batılı anlamda müziğin temelleri çoğunlukla bu dönemde atılmıştır. Bu konu aslında İkinci dünya savaşı sonrası Japonya'sında sinemadan, sosyal hayata kadar her alanda yaşanan ve geleneksel Japon doğasını büyük oranda yıkan, Amerikan yaptırımları ve kültür emperyalizmi olarak da ele alınabilen bir alan oluşturmaktadır.

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.