4,92 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Sizinle bir şey daha paylaşmak istiyorum, demişti kadın yazar. Fasih Bey hakkında. Ben hapisteyken hayatını kaybeden bir dostumla ilgili. İyi bir eğitimle ne yapacağını bilemediğinden o eğitimin altında ezilen biriydi. İnsan çok iyi bir eğitimle bu sapkın dünyada incinmeden hayatta kalamaz. Buradan çıkamaz hale gelir. Kütüphanesindeki İngilizce ve İtalyanca kitaplar anlamlarını yitirir. Dikkatli bir Gadda okuruymuş, İtalyanca Gadda yüzündenmiş. Birkaç şey yeter, demişti bana, dedi kadın yazar, ölüm haberini nasıl duyduğum bile önemli değil. Gadda ve Gaddis, demiş ona. Böyle iki yazar adı verebilmeliymiş insan. Yazdığı romanı yayımlatmamış, çünkü bitmesi olanaksızmış, bitirmiş ama yüzlerce varyasyon arasında kaybolmuş. Romandaki duyguları sıralama yöntemi ve her şeyi düzenlemeye kalkışması otuz yılına malolmuş. Oxford sonrası ve ölümü arasına bu bitmemiş romanı sıkıştırmış, ve tabii Gadda ve Gaddis’i.

Böyle insanlar girip çıkıyor yaşamımıza, iki yazarı var ve bu ona bir hayat boyu yetiyor. Fasih Bey’in Gadda ve Gaddis’i bir ömür boyu yetmiş ona, benim Gombrowicz’imin ve Herbert’imin bir ömür boyu yetişi gibi. Sizin Bernhard’ınızın ve Artaud’nuzun size bir ömür boyu yetişi gibi. Bu gerçeği kabullenmeliyiz.

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız