12,34 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Kâbe Hikâyeleri E-Kitap Açıklaması

Kâbe Hikayeleri adı bile içimizi ısıtmaya yetiyor. Kâbe’nin bulunduğu mübarek mekân Bekke, zamanla tüm harem bölgesinin, bir anlamda şehrin de adı olmuş. Mescid-i Aksa mı daha faziletli Kâbe mi diye konuşmalar olunca, Allah Teala “İbadet yeri olarak yeryüzünde yapılan ilk bina Bekke'deki Kâbe olup, pek feyizlidir, insanlar için hidâyet rehberidir.” (Al-i İmran, 96) buyurarak, Kâbe’nin yerini şehirle özdeşleştirmiş.
Kâbe’nin kadim tarihi Hz. Âdem ile başlasa da insanlık tarihinin bilinen en eski kutsal mekânı olarak Kâbe’nin hikayesi Hz. İbrahim’le başlar: “Biz Beytullah’ı insanlara sevap kazanmaları için toplantı ve güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim’i namazgâh edininiz! İbrâhim ile İsmail’e de: ‘Tavaf edenler, itikâfa girenler, rükû ve secde edenler için bu Evimi tertemiz bulundurun!’ diye emretmiştik.” (Bakara, 125)
Hz. İsmail’in çocukları ve Kâbe’nin etrafında şekillenir Mekke şehri. Bir peygamberler şehridir Mekke. Bundan dolayı Allah Teâlâ ‘Anakent (ümmü'l-kurâ)’ olarak adlandırır: "İşte bu da bir feyiz kaynağı ve daha önceki kitapları tasdik edici olarak, bir de hem Anakenti (ümmü'l-kurâ), hem de bütün çevresindeki insanları uyarman için indirdiğimiz bir kitap! Âhirete iman edenler, buna da inanırlar ve onlar namazlarını hakkıyla kılmaya devam ederler." (En'am, 92)

 

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.