Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


1984

1984

1984

9/10 - 768 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi : Can Yayınları

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugâtına dahil etmiştir. George Orwell kitapları arasında en çok bilinen eserdir.

Romanın adı “Avrupa’daki Son Adam” ismiyle yayımlanmak istenmiştir fakat Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir.

Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter rejimlere ağır bir eleştiri niteliğindedir ve romandaki alegoriler ve semboller bu totaliter devletleri işaret etmektedir.

George Orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya... Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden  ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Can Yayınları’yla özdeşleşmiş kitaplardan biri olan 1984, Utku Lomlu’nun minimalist kapak çalışmasıyla günden güne artan bir okuyucu kitlesi edinmektedir. Eserin tercümesinde Hayvan Çifliği’nde olduğu gibi yine Celal Üster yer almaktadır.

Eser, her ne kadar Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya adlı eseri ile birlikte distopik roman alanında en iyi bilinen kitaplar olsa da distopya türünün yaratıcısı Rus yazar Yevgeni Zamyatin’dir ve yazarın kitabı “Biz” (1920); 1984’ün, Cesur Yeni Dünya’nın ve Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler adlı eserinin ilham kaynağıdır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 


Dili: Türkçe

ISBN: 2789785883647

Format: Epub


Yorumlar (84)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Bir kitaptan Ötesi

1948 de George Orwell tarafından yazılan bu roman sadece 1984 görme değil günümüz ve günümüzden sonra da oluşan savaş sonrası  siyasal dengeleri insandaki duygu değisimlerinin üzerinde duruyor.Orwell bunu o zamandan görmesi ve muhtesem bir sekilde oturttuğu kurgusuyla efsaneler arasına kendini girdiriyor. Kesinlikle okunması gereken bir kitap .

Kaliteli bir anlatım ve düşleyiş

Oluşturulmuş sistemin kopukluklarından oluşan aşkın, sisteme boyun eğişini...... Totaliter bir rejimde olabilecek yaşam biçimini anlatıyor.

Ben beğenmedim

Açıkçası çeviriden midir bilmem ama romanda konular birbirinden kopuk.  bazen çok sıkıcı olabiliyor. Bir yerden sonra konu habire cinsellik oluyor. Tamam vermek istediği mesaj güzel ama, yazarın bunu iyi anlattığını düşünmüyorum.