1984

Yazar : George Orwell
Yayınevi : Can Yayınları

4,5/5 - 808 Kişi Yorum Yap
İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşit ... Tamamını gör
12,50
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugâtına dahil etmiştir. George Orwell kitapları arasında en çok bilinen eserdir.

Romanın adı “Avrupa’daki Son Adam” ismiyle yayımlanmak istenmiştir fakat Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir.

Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter rejimlere ağır bir eleştiri niteliğindedir ve romandaki alegoriler ve semboller bu totaliter devletleri işaret etmektedir.

George Orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya... Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden  ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Can Yayınları’yla özdeşleşmiş kitaplardan biri olan 1984, Utku Lomlu’nun minimalist kapak çalışmasıyla günden güne artan bir okuyucu kitlesi edinmektedir. Eserin tercümesinde Hayvan Çifliği’nde olduğu gibi yine Celal Üster yer almaktadır.

Eser, her ne kadar Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya adlı eseri ile birlikte distopik roman alanında en iyi bilinen kitaplar olsa da distopya türünün yaratıcısı Rus yazar Yevgeni Zamyatin’dir ve yazarın kitabı “Biz” (1920); 1984’ün, Cesur Yeni Dünya’nın ve Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler adlı eserinin ilham kaynağıdır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%88,7
%7,8
%2,1
%0,2
%1,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Ruhsuz Androidlere Selam Olsun!

Totalitarizmi iliklerinize kadar hissedeceksiniz! Bu bir UYARI ve UYANDIRMA servisidir! Algılarınızı açınız! Mikrodalgadan çıkmış bir beyin ne kadar işe yaramazsa, sistemin tekelinde ki bir beyin de o kadar işe yaramaz! Suratınızın tam ortasına postallarıyla basıp geçiyorlar, ne düşündüğünüz ya da hissettiğiniz umurlarında dahi değil! Geçmişinizin yok edildiği, belleğinizin silindiği, “Yenisöylem” ile dilinizin çarpıtıldığı, düşüncenizin olmadığı, direnmenin ve başkaldırın kelime olarak dünyadan kaldırıldığı, eylemsel olarak ise akla hayale bile getirilemediği bir dünyada sindirilmenin dehşeti içinde yok olacaksınız. "Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler."Hala okumadınız mı? 1984'ün öncesinde Katalonya'ya Selam ve Hayvan Çiftliği'ni okumanız, 1984'ün duygu ve düşüncelerinin öncesini anlamanızı sağlayacaktır. Acı gerçeklerle yüzleşin... Big Brother is Watching You...

Bu güne Bakış...

Sadece geleceği değil bu günü de anlayacağımız değerde bir kitap.

kara mizah

alelade bir insanın kahramanlık adına hiçbir şey sergilemeden kahraman olabildiği bir eleştirel roman. kesinlikle kitabı okurken olayların gidişatı ve bugün ki rejimlere olan benzerliğinin ötesinde insanı en çok cezbeden karakterlerin ruh hallerindeki değişimler ve şekillenmeler oluyor. bu ruh halleri ve anlık duygusal patlamalar daha fazla dikkat uyandırıyor ve ilgi çekiyor. kişinin öznel dünyasında yaşanan fırtınalar, ülkelerin devletlerin veya totaliter rejimlerin ne denli insan ruhunda izler bıraktığını ve ta içlerine nüfuz ettiğini kanıtlıyor. döneminin çok başarılı bir sistem eleştiri kitabı. kesinlikle okunmaya değer..