1984

Yazar : George Orwell
Yayınevi : Can Yayınları

4,5/5 - 820 Kişi Yorum Yap
İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşit ... Tamamını gör
12,50
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayımlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, 1949 yılında yayımlanmıştır. Distopya türünde bir roman olan 1984, “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugâtına dahil etmiştir. George Orwell kitapları arasında en çok bilinen eserdir.

Romanın adı “Avrupa’daki Son Adam” ismiyle yayımlanmak istenmiştir fakat Orwell’ın yayıncısı başarılı bir pazarlama stratejisiyle kitabın adını Bin Dokuz Yüz Seksen Dört olarak değiştirmiştir.

Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter rejimlere ağır bir eleştiri niteliğindedir ve romandaki alegoriler ve semboller bu totaliter devletleri işaret etmektedir.

George Orwell 1984 kitap özeti kısaca belirtilmek gerekirse romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya... Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden  ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki Kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Can Yayınları’yla özdeşleşmiş kitaplardan biri olan 1984, Utku Lomlu’nun minimalist kapak çalışmasıyla günden güne artan bir okuyucu kitlesi edinmektedir. Eserin tercümesinde Hayvan Çifliği’nde olduğu gibi yine Celal Üster yer almaktadır.

Eser, her ne kadar Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya adlı eseri ile birlikte distopik roman alanında en iyi bilinen kitaplar olsa da distopya türünün yaratıcısı Rus yazar Yevgeni Zamyatin’dir ve yazarın kitabı “Biz” (1920); 1984’ün, Cesur Yeni Dünya’nın ve Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler adlı eserinin ilham kaynağıdır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%88,1
%8,2
%2,2
%0,2
%1,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

11.04.2019

Bir Distopya Öncüsü

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell’in hikayenin geçtiği yılı ilk olarak 1980 olarak kurguladığı, ancak bazı sağlık problemleri nedeniyle yazım sürecinin uzamasından kaynaklı, nihayetinde tarih olarak 1984 yılına karar kıldığı politik bir romanıdır. Hatta yazar sonradan kitabın ismi hakkında yakın bir dostuna “Kitabın yazımını 1948 yılında tamamladığım için, 1948’in son iki rakamının yerlerini değiştirmeye karar verdim” diyecektir. Orwell’in karşı ütopya geleneğinin kurucusu olarak kabul edilen Yevgeni Zamyatin’in 1921 yılında kaleme aldığı “Biz” (We) adlı kitabından esinlenerek yarattığı bu eser , dönemin siyasi koşullarına, faşist-baskıcı yönetim anlayışına ciddi eleştiriler sunarak, kitapta sıklıkla zikredilen “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “Yeni Söylem” ve “Çiftdüşün” gibi günümüz popüler kültürüne de yerleşmiş pek çok kavram ile yazarın başyapıtları arasına yerleşmiştir.

14.03.2019

..

"Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık bilinçsizliktir."Distopya romanlarının en ünlülerinden olan 1984 ,   George Orwell tarafından kaleme alınmış alegorik bir politik romandır.Kitabın yazım tarihi 1948 yılıdır ve kitabın adı da son iki rakamın değiştirilmesi ile oluşturulmuştur.1984 yazarın geleceğe ilişkin bir kabus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgahlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıt olan roman, yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.Yazar kitabı İskoçya'da verem hastasıyken yazmıştır ve kitap sosyalizm karşıtı olarak suçlansa da Orwell buna karşı çıkmıştır.Her sayfasında ayrı düşündüren, geçmişi ve geleceği sorgulatan bu eser, mutlaka okunmalı ve okutulmalıdır.

02.03.2019

Bir ütopya ama beklenen bir ütopya

Kitap sizi en başından sonuna kadar sürüklüyor ve bazı kısımlarda saatlerce okuyasınız geliyor. Kült bir kitap olan 1984 kesinlikle okunması gerekir.