Huzursuzluk

Yayınevi : Doğan Kitap

3,5/5 - 137 Kişi Yorum Yap
Merhamet zulmün merhemi olamaz!   İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de ba ... Tamamını gör
11,50
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Merhamet zulmün merhemi olamaz!

 

İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer. 

 

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

 

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%52,6
%23,4
%13,9
%4,4
%5,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

06.02.2019

Huzursuzluk

"Merhamet, zulmün merhemi olmaz." diyorya, Meleknaz'ın gözleri; onca işkenceden, eziyetten, acıdan ve hor görülmeden sonra az bile söylüyor...Mardin'li Hüseyin'le Ezidi kızı Meleknaz'ın öyküsünü okuyorsunuz ama gördüğünüz cehalet ve hoşgörüsüzlüğün delice bir hırsla birleşince ne büyük acılara sebep olduğu. Ortadoğu'da Ezidilere zulmeden zihniyet, Amerika'da İslamofobi olarak ortaya çıkıyor ve Hüseyin'in canını alıyor. Beni mahfedense Nergis'in ablasının kollarında son nefesini verirken "Ben bir insandım abla..." dediği andı... Bir solukta okumak bu kitap için yetersiz kalıyor, soluk soluğa okunuyor zira... Bazen Allah'ım bitsin artık dediğiz oluyor, çünkü bazı olayları okumak bile zor; bazen de sonra ne oldu acaba diye merakla bekliyorsunuz...Zülfü Livaneli ustalığını sergilemiş gene ve akıp giden bir roman yazmış ama akıp giderken izler bırakıyor ruhunuzda, hatta yaralar açıyor.

19.09.2018

Müthiş bir detay

Bana kitapları sevdiren büyük yazar Livanelinin harika bir kitabı kitabı okurken sayfaların nasıl geçtiğinin farkına varmayacaksınız gerçekten harika tam 2 defa okudum Mardin e her gidişimde de gözümde canlanır roman tekrardan okuma hevesi duyarım.Mutlaka okunması okutulması gereken muhteşem bir roman...

19.08.2018

Huzursuzluk

Etkileyici ve herzaman ki gibi eğitici bir Livaneli eseri bir günde okuyup bitirdim harika olmuş ellerine sağlık