27,29 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

İHRACAT DESTEKLERİ E-Kitap Açıklaması

Ülkeler dış ticaret yapmadan para kazanamazlar. Ürettikleri mal ya da hizmeti başka ülkelere satmak zorundadırlar. Bununla beraber, maliyetlerini düşürmek ve uluslararası pazarda rekabet edebilmek için uluslararası rakiplerinin aldıkları fiyattan hammadde almak zorundadırlar. Ülkeler bu alım satım faaliyetlerini o ülkelerde bulunan ve dış ticaret yapan firmalar kanalı ile gerçekleştirirler. Dış ticaret yapan firmalar da, ya ürettiğini yurtdışına satan üretici firmalar, ya da üreticiden ürettiği malı alıp yurtdışına satan tüccar firmalar ile kendi ihtiyacı için yurtdışından hammadde satınalan üreticiler ile bu üreticilere ve tüccarlara yurtdışından mal temin eden İthalatçılardır. Yani kısaca, bugün dünyada diş ticaret yapan dört ana grup firma vardır:

1- Üretici/İhracatçı (ürettiğini yurtdışına satan firmalar)

2- İthalatçı/üretici (kendi üretiminde kullanmak üzere yurtdışından mal satınalan firmalar)

3- İhracatçı (üreticiden veya tüccarlardan mal satınalıp yurtdışına satan firmalar)

4- İthalatçı (üreticilere veya tüccarlara satılmak üzere yurtdışından mal satınalan firmalar)

Dış ticaret yapan firmaları bu şekilde sınıflandırmamın sebebi, sağlanan dış ticaret desteklerin bu dört grup firma için farklı farklı uygulanıyor olmasıdır. Aslında, daha doğru bir ifade ile bu dört grup firmadan bazıları bazı desteklerden ya hiç ya da diğerlerine göre daha kısıtlı yararlanabilmektedirler.

Tüm dünyada, dış ticaret desteklerinin ana amacı, ihracatın geliştirilmesidir. Bu sebeple, ihracat yapan firmalar dış ticaret desteklerinden öncelikle yararlandırılırlar. Bu amaçla, desteklerin çok büyük bir bölümü, ihracat yapan firmaların kullanımı için hazırlanmaktadır. Yani, yukarıda verdiğim gruplamada yer alan firmalardan 1 ve 2. grupta yer alan firmalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dış ticaret desteklerinden öncelikle faydalanan firmalardır. İhracatçı firmalara sağlanan bu destekler incelendiğinde de önceliğin üretim yapan firmalarda olduğu hemen göze çarpar. Bu dört grup firmayı yararlanabilecekleri dış ticaret desteklerinin çeşitliliği ve sayısı bakımından bir sıralamaya tâbi tuttuğumuzda, sıralamanın,

Üretici / İhracatçı (ürettiğini yurtdışına satan firmalar)
İhracatçı (üreticiden veya tüccarlardan mal satınalıp yurtdışına satan firmalar)
İthalatçı / üretici (kendi üretiminde kullanmak üzere yurtdışından mal satınalan firmalar)
İthalatçı (üreticilere veya tüccarlara satılmak üzere yurtdışından mal satınalan firmalar)

şeklinde olduğunu görürüz.

Ülkemizde, dış ticaret yapan firmalara sağlanan yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı birçok destek vardır (birçok kelimesini lütfen yukarıda değindiğim ayırımlar çerçevesinde değerlendirin). Dış ticaret destekleri, Ticaret Bakanlığının (TB) düzenlemeleri ve kontrolü kapsamında, TB ve diğer uygulayıcı kurum ve kuruluşlar tarafından kullandırılmaktadır. Dış ticaret desteklerinin çoğu kanun ve tebliğler ile düzenlenmekte ve kamuoyuna duyurulmaktadır. Bununla beraber, özellikle yabancı kaynaklı desteklerden haberdar olabilmek ve bu desteklerden faydalanabilmek için direkt olarak desteği sağlayan yurtdışı kurum veya kuruluş ile temasa geçmek gerekmektedir.

Firmalar üzerinde yaptığım gibi bir ayırımın destekler üzerinde de yapılmasında büyük fayda var. Ben derslerimde ve seminerlerimde destekleri, öncelikle faaliyet öncesi ve faaliyet sonrası destekler olmak üzere ikiye ayırıyorum. Faaliyet öncesi destekler genellikle krediler şeklinde görünürken, faaliyet sonrası destekler, firmaların faaliyet sırasında yapmış oldukları masrafların firmalara geri ödenmesi şeklinde oluşmaktadır. Eximbank'ın ihracatçı firmalara kullandırdığı krediler faaliyet öncesi, TB tarafından uygulaması gerçekleştirilen pazar araştırma desteği, faaliyet sonrasına desteklere örnek olarak verilebilir.

Kitapta destekleri anlatırken, her bir destek konusunun girişinde,

1- O desteğin kimler tarafından kullanılabileceğini,

2- Desteğin hangi kurum tarafından düzenlendiği ve hangi kurum tarafından uygulandığını,

ön notu olarak sundum.

Bu arada bir noktaya daha değinmek istiyorum. Yukarıda da kısaca değindiğim gibi, ülkemizde dış ticaret destekleri genellikle devlet kurumları tarafından hazırlanıp, kanun ve tebliğler ile duyurulur. Bu kanun ve tebliğlerin yazar tarafından yorumlanması ve tekrar kağıda dökülmesinde yapılabilecek istemsiz hatalar okuyucular tarafından yanlış anlaşılmalara ve uygulamalara sebep olabileceğinden, metinleri kanun ve tebliğlerde aktarıldığı şekli ile kitaba almayı uygun gördüm. Yaptığım alıntılar ile ilgili detayları ve eğer varsa destek ile ilgili yorumlarımı, önerilerimi ve dikkat edilmesi gereken noktaları her bölümün sonunda belirttim.

Diğer yandan, kitapta yer alan konuların tamamının bir mevzuat çerçevesinde şekillendiği ve mevzuatta günün şartlarına bağlı olarak her an ve aşamada değişiklik yapılabileceği unutulmamalıdır. Ben, kitabın yazarı olarak, her ne kadar yılda en az bir kere içeriği güncellemeye çalışacaksam da, sizlerin de mutlaka Resmi Gazete, Ticaret Bakanlığı, KOSGEB ve Türk Eximbank kaynaklarından mevzuatı takip edip yenilemeniz son derece faydalı olacaktır. Bu amaçla, ilgili mevzuatın güncel kanun, karar, tebliğ ve genelge tarih ve sayıları gerekli duyulan yerlerde belirtilmiştir.

Ankara, Haziran 2020

Hakan AKIN

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.