Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

9/10 - 447 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi : Can Yayınları

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.

Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Kitabın günümüzdeki baskısı Celal Üster’in çevirisi ve Can Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Kitabın 2016 Türkçe baskısındaki kapak tasarımı değerli sanatçı Utku Lomlu’ya aittir.

George Orwell Hayvan Çiftliği kitabı, yıllardır olduğu gibi bugün de pek çok okulda okutulmaktadır. Kitap, sürükleyici ve mizahi diliyle okurları büyülemeye devam etmektedir.

Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.

 

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2001

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları


Dili: Türkçe

ISBN: 9789750720550

Format: Epub


Yorumlar (67)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Nerede geçiyor olmasının ne önemi varki!

İspanya İç savaşına katılmış, Gönüllü olarak yabancı tugaylarda cephede yer almış, en büyük hayal kırıklığını Stalin'in sosyalist(!) SSCB sinin, Hitler'in faşist Almanya'sı ile saldırmazlık anlaşması yapması ile, İspanya'da savaşan yurtseverlere yardımı kesmesi ile yaşamış bir adam Orwell. (Katalunya'ya Selam) Hayvan Çiftliği, özelinde bir Stalin ve SSCB eleştirel masalı olsada, aslında her totaliter yönetilen ülkenin eleştirisi olarak görülebilir, tüm tarihsel süreçte ve hatta günümüzde.Müthiş bir hikaye, müthiş.

Harika bir eser

Gerçek hayatla bire bir uyuşuyor, bazı gerçekleri görmemizi sağlayan eylenceli ve ironik bir kitap.

Ütopya ve distopya okumalarını sevenler için eşsiz bir yapıt

Fazla söze gerek yok bu kitaptan güzeli varsa o da yine aynı yazarın 1984 romanıdır. İçeriğinden şüphe etmek yersiz olur.