4,5/5 - 555 Kişi Yorum Yap
8,25 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.

Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Kitabın günümüzdeki baskısı Celal Üster’in çevirisi ve Can Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Kitabın 2016 Türkçe baskısındaki kapak tasarımı değerli sanatçı Utku Lomlu’ya aittir.

George Orwell Hayvan Çiftliği kitabı, yıllardır olduğu gibi bugün de pek çok okulda okutulmaktadır. Kitap, sürükleyici ve mizahi diliyle okurları büyülemeye devam etmektedir.

Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%84,3
%11,6
%1,8
%1,4
%0,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

12.10.2019

gelmiş geçmiş en iyi kitaplardan

G. Orwell fikirlerimi oluşturmamda, bugünkü ben olmamda en çok payı olan hocalardan biri olmuştur. çok büyük bir hayranıyım ki bu yüzden yazdıklarımda maalesef tarafsız olamayacağım! Kitabı kaç kez aldığımı bilmiyorum ve şu anda da kitaplığımda yok, sonuncusunu da yine hediye etmişim. Herkesin bir ütopyası vardır ya; benimki de bu kitabı ve felsefesini ülkemizdeki müfredatta görebilmek olurdu. Ben de en azından okuyacağını bildiğim sevdiklerimle paylaşıyorum; naçizane.

12.10.2019

Güzel

Kapak resmi hariç içeriği çok güzel

11.10.2019

Masal kabusa dönüyor

Sadece sağlam sistem eleştirisi okumakla kalmayacak, incelikli anlatımına hayran kalacaksınız. Bir çiftlikte yaşayan ve sömürülen hayvanların, yönetimi ele geçirerek adil bir düzen kurmasıyla başlıyor hikaye. Liderliği üstlenen domuzlar, bu adil düzeni yolundan saptırıp kendi çıkarlarına devşirenlere dönüşüyor. İktidar düşkünlüğüyle acımasız ve baskıcı bir diktatörlük kuruluyor. Kitaptaki her karakter gerçek hayattaki bir kesimi temsil ediyor,ideal ihanete uğruyor. İsyan; ''bütün hayvanlar eşittir'' diye başlarken ''bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir'' noktasına geliyor. Siz okurken totaliter rejim altında ezilen,yok sayılan, gözden çıkarılan olmanın aczini hissediyorsunuz.George Orwell ile tanışmak için iyi bir başlangıç olmasının yanı sıra zamansız kitaplardan biri.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız