13,06 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Kitap 'Önsöz'ünden:

Hemen hemen bütün inanç sistemleri ve felsefe akımları her şeyin zıddıyla var olduğunu savunur. Her şey zıddına muhtaçtır. Gündüz geceye, acı tatlıya, erkek kadına, sıcak soğuğa, öfke sükûnete… Ve elbette hatırlamak unutmaya muhtaçtır. Biri diğerini terk eder yeri zamanı geldiğinde… Hiç biri direnmez sürekli kalmak için bulunduğu yerde. Zaten ancak böyle kurulur yaşamın dengesi de…

Hayatla yüzleşebilmek için hatırlamaya, yeni deneyimler yaşayabilmek için de yüzleştiklerimizle vedalaşmaya yani unutmaya ihtiyacımız var.

Nehirler sürekli aktıkları için mikrop barındırmazlar tıpkı durgun sular gibi. Hatırlamak ve unutmak da ruhumuzun nehirleridir. İhtiyacın olanı hatırla sonra aksın gitsin. Yeni hatırlamalara yer açmak için unut. Unut ki gereğinden fazla yer kaplamasın hayatında, çürütmesin ruhunu, yük olmasın sana.

Bu dengenin özünde sadelik yatıyor. Sıfatlarla süslenmemiş bir yaşam yatıyor. Çünkü sıfatlarla yaşamak önyargıları doğuruyor. Zihin, ruh ve beden doğallığı içinde davranamıyor. Kalıplandığımız ve şartlandırıldığımız dünya esir ediyor bizi. O yüzden de unutma vaktimiz geldiğinde unutamıyoruz.

İşte o zaman insanın büyülenmiş cehaleti başlıyor. Büyük ozan Neşet Ertaş’ın söylediği gibi “Cahildim dünyanın rengine kandım” diyoruz.

Oysa huzur içinde yaşamak için ihtiyacımız belli: “Her şeyi olduğu gibi görmek”. “Olanı kabullenmek”. “Kabullendiğimizden kaçmamak, onunla yüzleşebilmek”.

İşte bunları “hatırlamaya” ihtiyacımız var. Geri kalanı ise unutmaya. Çünkü “unutmak en büyük nimettir” demiş Hocam kitabında. Unutmak, kendimizi, biten ve giden bir geçmişle olmayan bir geleceğin sarkacı olmaktan kurtarmaktır.

Bizzat kendi varlığımızın bir misafir gibi geçici olduğu bu dünyada, yaşadığımız olayların, öğrendiğimiz bilgilerin, edindiğimiz tecrübelerin ait olduğu zamanda bırakılmaması hayatın olağan akışına direnmektir. Bu direnmenin bedeli ise huzursuzluktur, mutsuzluktur, tatminsizliktir. Oysa Aristo ne diyor? “İnsan dünyaya mutlu olmak için gelmiştir. Mutsuzluk ahlaksızlıktır”.

Sevgili Hocam Murat Kaplan’ın, “Hatırla ve Unut” adlı elinizdeki kitabı, gönlümüzün pasını, beynimizin algı kanallarını temizlemede bir ufuk açıyor hepimize. Adeta huzurun reçetesini yazıyor. Bu kitap, içeriğiyle ve anlatım biçimiyle bir kez okunup kitaplığa kaldırılacak bir yapıt değil. Hayatın her anında ve her alanında başvurulacak bir yaşam kılavuzu.

Elinize, zihninize, gönlünüze sağlık Hocam.

İlker Kaldı

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız