5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
22,40 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

"Kelimeler, Albayım, bazı anlamlara gelmiyor."

Daha önce yayımladığımız Tanpınar biyografisi Geç Kalan Adam'dan sonra, Sefa Kaplan'dan yeni bir biyografi.

Kaplan, otuz yıldan uzun bir süre önce Oğuz Atay'ın (1934-1977) Tutunamayanlar'ının ilk cildini okuduğunda düştüğü şaşkınlığı ve o gün başlayan Oğuz Atay ilgisini kitaba dönüştürdü.

Geleceği Elinden Alınan Adam: Oğuz Atay, alışıldık yazar biyografilerinden çok farklı: Atay'ın tarzında, bilinç akışı ve iç monologlarla, kahramanları Olric ve Emekli Albay Hüsamettin Tambay'la söyleşerek kurulmuş bir metin. Üstelik, "Yaşayan, nefes alan, ıstırap çeken, haykıran bir belge bu."

Oğuz Atay'ın 80. yaşına çok özel bir armağan. (Tabii Oğuzcuğum Atay görse, sözünü esirgemez, "Canım insanlar, sonunda bana bunu da yaptınız" dedikten sonra eklerdi: "Bat dünya bat, bat da Şişli Camii'nin önünde piyango bileti sat!")
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 473

Baskı Yılı: 2014

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 434

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

10.05.2016

Oğuz Atay´ı anlamak

Kitabın yazım tekniği hakkındaki eleştirilere katılıyorum ama yazarın diliyle yazılması zorlamasına katılamadım. Oğuz Atay zaten anlaşılması zor bir yazar. Tutunamayanlar´ı bir kaç kez okumak zorunda kalmıştım. Yazarı biraz tanımak, hayata bakışını anlamak için yetmiyor. Kesinlikle ÿ"Tutunamayanÿ" kavramının da içini doldurmak gerekiyor. Bu durumda Yıldız Ecevit´in yazdığı biyografiyi de okuyacağım.
Ben de Kemal Tahir´e yapılan göndermeler ve eserlerindeki ana fikirlerin (ç)alıntı olduğuna dair eleştirilere inanamadım. Belki de inanmak istemedim. Yine de güzel bir okuma deneyimiydi diyerek kendi adıma noktayı koyuyorum.

10.11.2014

Oğuz Atay Hakkında

Güzel düşünülmüş ama düşünüldüğü gibi olmamış bir kitap. Yıldız Ecevit´e yapılan göndermeler hoşuma gitmedi. Oğuz Atay diliyle yazarken yapılan üslup hataları onun diliyle yazmanın zorluğunu ispatlıyor. Olur olmaz yerlerde çıkan roman kahramanları, yaşanan anların biyografik özelliklerini zedeliyor.
Üzgünüm ama ne roman olmuş, ne biyografi. İnatla ÿ"belki düzeltirÿ" diye sonuna kadar okudum, beğenmedim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız