Eşref Bitlis Suikastı

Yazar : Adnan Akfırat
Yayınevi : Kaynak Yayınları

4/5 - 6 Kişi Yorum Yap
Elinizdeki kitap, Cumhuriyet tarihinin en önemli suikastını aydınlatıyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeral Eşref Bitlis, 17 Şubat 1933'te uçağına yapılan sabotaj sonucu yaşamını yitirmişti. Başlangıçta, "Buzlanma sonucu kaza" denmişti. he ... Tamamını gör
8,20
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Elinizdeki kitap, Cumhuriyet tarihinin en önemli suikastını aydınlatıyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeral Eşref Bitlis, 17 Şubat 1933'te uçağına yapılan sabotaj sonucu yaşamını yitirmişti. Başlangıçta, "Buzlanma sonucu kaza" denmişti. hem de zamanın Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş tarafından. Suikastın üzerinden dört yıl geçti. İşçi Partisi ve Aydınlık, uzun araştırmalardan sonra gerçeği ortaya çıkardı. Artık kimse "kaza" diyemiyor. Olayı başından beri izleyen Akfırat, binlerce sayfa belgeyi inceledi, onlarca kişiyle görüştü ve bu kitabı kaleme aldı. Kastedilen, bir orgeneralin canı değil, Türkiye'nin bağımsızlığı ve güvenliğidir. Bitlis'in cçağına sabotaj, doğrudan CIA'nın emrindeki bir birim tarafından yapıldı. İncirlik Üssü'nde Çekiç Güç karargâhındaki toplantıyı yöneten ABD görevlisi, Çiller'in hamisi Adana Konsolosu Elizabeth Shelton. CIA'cı Shelton'un ülkeyi apar topar terk etmesi ancak Çiller'in iktidardan alaşağı edilmesiyle mümkün oldu. Bu gerçek, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından bütün ayrıntılarına varıncaya dek saptanmıştır. Kitap bunun kanıtlarını sergiliyor. Kitapta, Genelkurmay Karargâhı ile yakın mesaj içindeki yetkili bir generalin, Org. Bitlis'ı katleden Özel Harpçli subayların Çiller Özel Örgütü'nde görevli olduğunu açıklayan röportajı da yer alıyor.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 228

Baskı Yılı: 1997

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 250

Baskı Yılı: 2010

Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları

 

Puanlamalar

%83,3
%0
%0
%0
%16,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
..

Bir ülkenin en büyük dereceli komutanlarından birinin,ülkesine ihanet etmediği ve işbirlikçi olmayıp aksine işbirlikçiliğe çomak soktuğu için nasıl katledildiğinin belgeli ve mahkeme kararlı analizidir bu kitap.Okumayan Türkiye´de neler olup bittiği konusunda hep eksik kalacaktır.