24,06 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Dış ticaret, girişimcilik konusunda belki de en fazla imkân yaratan sektörlerin başında yer alıyor. Buna rağmen, bugün dış ticaret dendiğinde çoğumuzun aklına sadece ihracat ve ithalat konuları geliyor. Ancak, çok sık karşılaştığımız ama pek dikkat etmediğimiz bazı farklı ve ilginç iş kolları da var. Bunlara, çoğu zaman “aracılık” veya “komisyonculuk” deyip geçiyoruz. Bu iş kollarında faaliyette olanlar bir alım satım işlemi yapmıyorlar. Alım satım yapanlara aracılık yapıyorlar ve çoğunlukla da yaptıkları iş genel anlamda bir pazarlama faaliyeti. Otomobil galerileri, emlak komisyoncuları bu iş kollarına güzel birer örnek.

Esasen birer hizmet faaliyeti oldukları için çerçevelerinin çizilmesi zor olmakla beraber, uluslararası ticarette hatırı sayılır bir yer tutmaları nedeniyle bu alanlarda yürütülen faaliyetler -istisnai uygulamalar dışında- artık yerleşmiş ticari teamüller kapsamında gerçekleştiriliyor.

Kitapta kısaca değinilen bu iş kolları; transit ticaret, komisyonculuk, temsilcilik ve satın alma acenteliği. Bu alanlardan hiçbirinde ihracat veya ithalat yapılmıyor. Hatta sadece transit ticarette mal alım satımı söz konusu (ihracat ve ithalat işlemi yok). Dolayısıyla, bu iş kollarına genel olarak baktığımızda, ticaretin en önemli kurallarından ve belirleyici faktörlerinden biri olan risk en aza inmiş durumda. Bu özelliğinden dolayı, uluslararası ticarete yeni başlayan girişimciler için - eğer transit ticareti almazsak- komisyonculuk, temsilcilik ve satın alma acenteliği işin başında faaliyette bulunulacak iş kolları olarak çok uygun.

Bugün, özellikle Avrupa’da ticari hayatları boyunca tamamen temsilcilik ve komisyonculuk faaliyeti ile uğraşmış çok köklü kuruluşlar var. İsim yapmış, müşteri ağı geniş bu tür firmaların işlem bazında aldığı komisyonlar, o işlem içerisinde faaliyet gösteren ihracatçı veya ithalatçının elde ettiği kârdan fazla bile olabiliyor.

Bütün bunlara ek olarak, ihracatçılar ve ithalatçılar (özellikle üretici-ihracatçılar) alım satım işlemlerinde temsilcilerle ve satın alma acenteleri ile çalışmayı tercih etmekte. Çünkü bu tür aracılarla çalışmak, yurt dışında yerleşik olan ihracatçı ve ithalatçılar için hedef pazarlar ve kaynak ülkeler hakkında bilgi almak ve o ülkelerde faaliyette bulunmak için en kolay ve masrafsız yöntemlerden.

Kısaca, kitapta işlenen faaliyet alanları veya iş modelleri, özellikle uluslararası ticarete yeni başlayacak girişimcilere önerdiğim ve mutlaka denenmesi gerektiğine inandığım önemli iş kolları.

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.