17,33 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Bilimkurgu Hikayeleri E-Kitap Açıklaması

1957 yılında Suputnik 1 ve Suputnik 2'nin uzaya fırlatılmasından sonra dünyada uzay çalışmaları hız kazandı. 20 Temmuz 1969'da Apollo 11 uzay aracı ile başka gezegene ilk insanlı uçuşun Dünyanın uydusu Ay'a yapılmasından sonra birçok roket ve mekik uzaya fırlatılmış, yeni bir çağ açılmış Güneş sisteminde şimdiye dek keşfedilen tüm ana gezegenler araştırılmış, geniş malumatlar elde edilmiş, Voager, Pioneer ve New Horizons gibi uzay sondalarıyla güneş sisteminin dışına dahi ulaşılmıştı.

Bu gelişmeler insanlığı heyecanlandırmış, gerek uzaya yayılmak, orada yaşamak gerekse faydalanmak adına, resmi ve özel girişimli olmak üzere bir çok kurum ciddi çalışmalar yapmaya başlamışlardı, bu çalışmalar içerisinde en popüler olanı Mars'ta insanlı bir gelecek oluşturmak bir an önce Güneş'ten ortalama iki yüz yirmi beş milyon kilometre uzaklıktaki kızıl dünyaya insanlı yolculuklar yapmaktı. NASA, ESA, SpaceX, Sierra Nevada Corporation, TUA, ROSKOZMOZ, ÇNSA, JAKSA gibi yüksek teknolojiye sahip kurumlar ve uzay teknolojileri ile ilgilenen şirketler Mars'a insanlı uçuşlar planlamaya başlamışlardı.

Bazı şirketler oldukça sabırsızdılar. Bir an önce Mars'a gidip bu gezegeni kolonileştirmek istiyorlardı. Bu amaçla Dünya'nın her yerinden Mars'a yerleşmek isteyen binlerce gönüllü uzay şirketlerine akın etti. Elemelerden geçen kadın ve erkeklerden oluşan 30 kişilik bir grubun Dünya'ya bir daha dönüş yapmamak üzere Mars'a gitmesi uygun görüldü. Ancak Mars'a yolculuk kısa zaman dilimi içinde mümkün değildi. Öncelikle yapılması, üstesinden gelinmesi gereken işler vardı. Dünya ekonomisi bunalım sürecine girmiş bir türlü toparlanamıyordu. Üstelik birçok bölgede, özellikle de Ortadoğu'daki sorunlar ve savaşlar bir türlü sona erdirilemiyor terör sorunu çözülemiyordu. İnsanlığın Mars'ta bir koloni kurması öyle az parayla yapılacak bir iş değildi. Uzay teknolojilerinde yeterli ilerleme de sağlanamamıştı. Özellikle ulaşım ve iletişim konusunda halen aşılması gereken sorunlar vardı.

Bunlara rağmen 2030'da marsa gidilmesi konusunda kararlar netleşti, yıllarca oraya gidebilmek için çeşitli eğitimlerin, tatbikatların yapılması, büyük sermayeler ayırılması nedeniyle asla geri adım atılmadı, üstelik nüfus artışına oranla tüketim, kirlilik ve yaşam alanlarının daralması karşısında uzayda insanlı gelecek kaçınılmazdı.

5 Haziran 2030 Çarşamba saat 07:00da Kaliforniya uzay üssünde tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla düğmeye basıldı, birçok ülkenin devlet başkanları, iş ve bilim adamları, astronotların yakınlarının katıldığı bir tören düzenlendi ABD, Rusya ve Çin devlet başkanları birer konuşma yaptılar. Star One adlı mekiğin kapısından içeri girmeden önce yolcular yakınları ile vedalaştılar. Sık sık topluluğa bakıp elleriyle hem dünyaya hem de yakınlarına veda ediyorlardı. Star One onları Dünya yörüngesinde tur atan Mars 1 adlı uzay gemisine götürmek üzere hareke edecekti. Mars yolcuları fırlatma rampasından mekiğe bindiler. Oldukça net anlaşılabilen bir ses duyuldu:

"Star One Mekiği, on dakika sonra kalkış yapacaktır."

Nefesler tutulmuş, Star One'ın kalkışı bekleniyordu. Aynı ses:

"Five, four, three, two, one, zero"

Der demez mekik büyük bir gürültü ile çalışmaya başladı, arkasından alevler savrulan mekik çok kısa bir süre sonra gözden kayboldu.

Star One mekiği ile Mars'a gidecek olan uzay gemisi Mars 1, Dünya yörüngesinde birbirine kenetlendiler ve Star One Mars 1'in içinde yerini aldı. On beşi kadın on beşi erkek otuz Mars yolcusu mekikten uzay gemisine geçtiler, uzay gemisinin kaptandan sonra yirmi dokuz mürettebatı bulunuyordu. Mars yolcularını taşıyacak olan bu gemide gemi personeli ve yolcuların yirmi dört aylık yiyecek, içecek, giyecek barınacak, tıbbi ilaçlar, oksijen gibi temel maddeler ile, Mars yörüngesine yerleştirilecek bir haberleşme uydusu vardı. Yaklaşık altı ay yolculuk yapılacaktı.

 

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.