5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
30,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Maceraperest Jön Türkler mi, sömürgecilik mi? Hangisiydi Osmanlıların Birinci Dünya Savaşı'na girmesine neden olan? 1915 Felaketi'ni yalnızca Osmanlıları yargılayarak anlamak mümkün mü?

Altay Cengizer, mutlak iyilerle kötülerin yer değiştirdiği, kimsenin kerevetine çıkamadığı bir tarih masalını adil hafızanın süzgeçlerinden geçirerek yeniden anlatıyor. Bu masalı okurken bir kez daha hatırlayacaksınız, kimdi Jön Türkler, ne yapmak istiyorlardı? Sömürgecilik ve emperyalizmi unutarak vicdanlı bir masal anlatmak mümkün mü?

Tarihe hafızasını ve tarihselliğini iade eden bu kitapta, Cengizer, tarihi bir hesaplaşma alanı olmaktan çıkarıp Birinci Dünya Savaşı'nın galiplerine ve mağluplarına, yüzyılın güç ilişkilerine, Jön Türkler'e, Ermeni Tehciri'ne yeniden bakıyor.Masalın olmasa da tarihin hafızaya ihtiyacı vardır: "Kimsenin acısını küçümsemeden, acılar arasında bir hiyerarşi yaratmadan kendi acılarımızı hatırlamak mümkün ve gereklidir."
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 732

Baskı Yılı: 2015

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 748

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.01.2015

Dolu dolu içerik, kötü baskı

Altay Cengizer çok yoğun bir araştırma sonucu Osmanlı´nın Birinci Cihan Harbi´ne hangi şartlar ve zorunluluklar altında girdiğini ortaya koyan bir çalışma yapmış. Kitabın sonundaki kaynakça kısmı da ne derece detaylı bir arşiv ve kaynak taraması yapıldığının göstergesi. Kitap son yıllarda gitgide yıkılmaya başlayan resmi tarih anlayışına önemli bir darbe indiriyor. Mutlaka okunmalı.

Kitap içerik olarak ne kadar iyiyse baskı olarak o denli kötü. 39 lira etiketle satılan bir kitabı 2. hamurdan daha düşük kalitede incecik bir kağıda basmayı uygun görmüş yayınevi, sayfa sayısı olarak dengi olan kitapların yarı kalınlığında olması da bu ince ve kalitesiz kağıt seçimi yüzünden.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız