OKURUNU BULAN KİTAPLAR

Yayın hayatına başladığı ilk günden bugüne okurlarının beğeniyle takip ettiği Can Yayınları dünya klasiklerinden çağdaş romanlara uzanan zengin bir kitap külliyatına sahip. Sadece yetişkin ve gençlik kitapları ile sınırlı kalmayıp çocuk kitaplarıyla da büyük beğeni toplayan yayınevi, her yaş grubundan okura sesleniyor. Pek çok yere kolayca taşınabilir olmasıyla Can Yayınları mini kitap serisi ise klasiklere yepyeni bir boyut kazandırıyor.Devamını Oku

Tüm bu özellikleriyle yayıncılık dünyasına adeta yön veren Can Yayınları kitapları, avantajlı fırsatlarla İdefix’te sizleri bekliyor.

Kedili kitaplar

Meraklı, oyuncu, sakin, sevimli... Her biri birbirinden başka, her biri kendine has ve her biri özgürlüğüne düşkün... Kediler, edebiyat dünyasının vazgeçemediği karakterlerin başında geliyor. Onlara karakter demek en doğrusu çünkü hakikaten de ne genelleme yapmaya imkan tanıyan benzerlikleri ne de tarifini mümkün kılacak sıradanlıkları var. Belki de bu yüzden çok seviliyorlar. Kendi dünyasının efendisi bir kedi ile aynı evi paylaşmak demek, sürprizlere her daim hazırlıklı olmak demek. Ele avuca sığmaz kedileri tam anlamıyla anlamak da tanımak da hiçbir zaman mümkün değil belki ama esvabı mucizesi bu bilinmezliğinde olan kedilerin dünyasına dair yazılmış hikayeler en azından sizin gibi hisseden ve yaşayan başkalarının da olduğunu bilmeyi mümkün kılıyor ve içinizi ısıtıyor.

Hayvan hikayeleri

Hayvanlar bazen biz insanların en yakın dostu, bazen dert ortağı bazense bize hayatla ilgili hakikatleri anlatan akıl hocaları olarak görülüyor. Hal böyle olunca kendine edebiyat dünyasında da sıkça yer buluyor. Bugün hayvan hikayeleri dendiğinde, tüm dünyada en çok satan kitaplar arasında yer alan George Orwell imzalı Hayvan Çiftliği’nden tutun da Jack London’ın unutulmaz karakteri Beyaz Diş’e neler akla gelmiyor ki… Her biri kendi yaradılışında kimi zaman hayat mücadelesi veren, kimi zaman otoriteye direnen, kimi zamansa iki insan arasında dahi ulaşması güç sevgi ve dostluk bağının kurulduğu ilişkilerle bize çok fazla şey söyleyen bu hikayeler okurunun zihninde derin izler bırakan birer başyapıta dönüşüyor. Üstelik Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan hayvan hikayeleri de küçük okurların hayvan sevgisini pekiştiriyor.

Ama arkadaşlar iyidir

Arkadaşlıklar insanı zenginleştirir, büyütür, yalnızlık duygusundan kurtarır. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda başınızı yaslayacak bir omzun olduğunu bilmek bazen hiçbir şeyin veremeyeceği huzuru ve güveni verebilir. Hangi yaşta olursa olsun insan için yeri doldurulamaz arkadaşlıklar yıllara yayıldıkça unutulmaz anılar biriktirir; paylaştıkça çoğaldığınızı hissedersiniz. Can Yayınları’nın kitap külliyatı insana bu arkadaşlıkların kıymetini hatırlatan, arkadaşların sıcaklığını hissettiren seçeneklerle dolu.

İstanbul kent kültürü

Geçmişten günümüze pek çok kadim kültüre tanıklık etmiş, pek çok yazara, şaire, ressama ilham olmuş İstanbul, tüm dünyada eşine az rastlanır bir zenginliğe sahip. Ermenisinden Rumuna, Levanteninden Osmanlısına pek çok medeniyetin bir arada yaşadığı toprakları bu sayede daha da zenginleşmiş. Hal böyle olunca ne onun anlatacakları bitiyor ne de onun hakkında söylenecekler... Sadece bir semtinin bile onlarca anı fısıldadığı, sokaklarına hayran kalmamanın mümkün olmadığı bu büyülü kente dair yazılmış kitaplar o ruhu biraz daha yakından hissetmek isteyenler için birebir.

Ada hikayeleri

Dört tarafı denizlerle çevrili bir kara parçasına kaç hayat sığar? Peki ada huzur bulmak için kaçılan bir yer midir; yoksa kaçıp kurtulmak istenen bir yer mi? Bir adanın sakinliği aynı zamanda içinde kaç gizi, kaç tutkuyu, kaç hayal kırıklığını taşır? Dünya edebiyatının en kendine has mekanlarından biri olan ada bazen bir ev, bazen bir hapishane ama her zaman için eşine az rastlanır hislerin yaratıcısıdır. Öyle olmasa ağır ve suskunluk yüklü bir Nikos Kazancakis romanı olan Zorba bu kadar sevilir miydi?

Aileler

Her aile kendi başına bir hikaye. Geçmişten bugüne gelen kültürel bir mirasın yanı sıra her bir ferdinin kendine has özellikleri, yaşantıları ve hisleri var. Tam da bu nedenle aileler ağaçları, fertleri ise ağacın dallarını anımsatıyor. Ailelerin başrolde olduğu kitaplarsa bu dalların birbirine dokunduğu yerlerden okura sesleniyor.

Rahatsız aileler

Aile bazen büyük düş kırıklıklarının, söylenmek isteyip de söylenemeyenlerin, insanın içine sıkışıp kaldığı hüzünlerin sebebi olabiliyor. Edebiyat dünyasının üzerinde çokça durduğu bu aileler kurgu da olsalar bazılarının sesi oluyor; bazılarının da damağında buruk bir tat bırakıyor.

Tarihin kırıldığı anlar

Tarih tekerrürden ibaret derler. Ancak dünya tarihinde öyle anlar var ki bu anlardan sonra hiçbir şeyin eskiye dönmesi mümkün değildir. İşte tarihin kırıldığı o anlara tanıklık eden kitaplar da tüm bunları görmek, bilmek, daha da önemlisi başkalarının başına gelmiş deneyimlerden ders çıkarmak için mutlaka okunmalı. İnsanlık adına fikir edinmenizi sağlayacak bu kitaplarla tarihe ve kırılma noktalarına tanıklık edebilirsiniz.

Başka bir dünya mümkün: Ütopyalar & Distopyalar

Alternatif bir dünyayı hepimiz arzu ederiz. Hayalini kurduğumuz ütopyalar, yaşadığımız dünyadan çok daha güzeldir elbette. Ancak bunun tam aksi de mümkün. Dünya edebiyatının en çok okunan türlerinden biri olan distopyalar, genelde karanlık bir gelecekte geçen ve okurunda “Ya dünya böyle bir yer olsaydı” hissi uyandırırken bazen de muhtemel geleceğe dair kehanetler fısıldayan güçlü anlatılar olarak tanımlanabilir. Can Yayınları’ndan çıkan ütopyalar ve distopyalarla geleceğe doğru bir bakış atabilirsiniz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.