Viggo Mortensen

Viggo Mortensen

J.R.R Tolkien'in Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan Yüzüklerin Efendisi serisindeki Aragorn rolüyle tanınan Danimarka asıllı Amerikalı sanatçı Viggo Mortensen, 28 Ekim 1958 yılında New York'ta dünyaya gelmiştir.


Çok yönlü bir sanatçı olan Viggo Mortensen, tiyatro ve sinema oyunculuğu dışında müzik, fotoğraf ve resim gibi sanat dallarıyla da ilgilenmektedir.Yol (The Road), Şark Vaatleri (Eastern Promises), Hidalgo gibi filmlerin başrollerinde de yer alan Mortensen, en çok The Lord of the Rings - Yüzüklerin Efendisi serisinde Yolgezer/Aragorn rolüyle gösterdiği üstün performans sayesinde tanınmaktadır ve artık bu karakterle özdeşleştirilmiştir.Viggo Mortensen, Eastern Promises (Şark Vaatleri) filmindeki performansıyla Oscar dahil Altın Küre ve BAFTA ödüllerine de layık görülmüştür.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule'nin çekimlerinde, rol gereği hayal kırıklığı yaşayıp bir miğfere tekme atması gereken Mortensen, kendini role fazla kaptırıp ayak parmaklarını kırmıştır. Filmde miğferi tekmeledikten sonra attığı çığlık, ayak parmaklarını kırdıktan sonra gerçekten yaşadığı acı nedeniyle ortaya çıkmıştır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

3 ADET

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız