Tom Hardy

Tom Hardy

Tom Hardy, tam adıyla Edward Thomas Hardy 1977 yılında Londra, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Tom Hardy Küçük yaşlardan itibaren tiyatro’ya ilgi göstermiştir. Oyuncu Tom Hardy, Richmond Dram Okulu’nda eğitimini tamamlamıştır. Tom Hardy, 1998 yılında modellik de yapmıştır ve “Find Me a Supermodel” yarışmasını kazanmıştır.


Oyuncu Tom Hardy, Londra’da tiyatro merkezinde çalıştığı zamanlarda, 2001 yılında ünlü yönetmen Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı Band of Brothers ( Kardeşler Takımı ) dizinde konu oyuncu olarak yer almıştır. Tom Hardy bu dizi deneyiminden sonra kendini beyazperdeye yönlendirmiştir.


Oyuncu Tom Hardy, 2001 yılında yine yönetmen Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı Orlando Bloom, Josh Hartnett, Eric Bana, Ewan McGeor gibi isimlerin bir arada yer aldığı Kara Şahin Düştü filmiyle ilk beyazperde deneyimini yaşamıştır. Tom Hardy 2002 yılında yer aldığı Star Trek:Nemesis filmindeki rolu ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Saturn ödülüne aday gösterilmiştir.


Tom Hary 2010 yılında Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği Inception ( Başlangıç) filminde Leonardo di Caprio, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Ellen Page, Cillian Murphy, Tom Brenger gibi birçok ünlü isimle yer almıştır. Oyuncu Tom Hardy, bu filmindeki performansı ile Bafta’nın Rising Star Award ( Yükselen Yıldız Ödülü) sahibi olmuştur.


Tom Hardy 2012 yılında Christopher Nolan ile tekrar çalışma fırsatı bulmuştur ve usta yönetmenin üstlendiği The Dark Knight Rises ( Kara Şövalye Yükseliyor ) filminde Christian Bale, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Morgan Freeman, Marion Cotillard, Michael Caine gibi birçok öenmli isimle birlikte çalışmıştır. Tom Hardy, bu filmde “Bane” rolünü canlandırarak izleyicileri ve sinema eleştirilerini etkilemeyi başarmıştır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

5 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.