Tindersticks

Yazar resmi yok

Tindersticks, İngiliz rock müziğinin '90'lardaki en önemli temsilcilerinden biri. Son derece şiirsel sözlerle bezeli, melankolik, armonik açıdan zor sayılabilecek şarkılara, indie'den de nasibini almış bir üslup ve çoğu kez küçük bir yaylılar orkestrası eşliğinde hayat veren, nev-i şahsına münhasır şahsiyetlerden oluşmuş bir grup. 1992'de Nottingham'da kurulan Tindersticks'in temeli, vokalist Stuart Staples, klavyeci David Boulter ve kemancı David Hinchcliffe'i de bünyesinde barındıran indie-rock grubu Asphalt Ribbons'a dayanıyor. 1991'deki Old Horse albümünden sonra dağılan bu grubun saydığımız üç üyesi, yanlarına gitarist Neil Fraser, basçı Mark Colwill ve davulcu Al Macaulay'i de alarak, bir yıl sonra Tindersticks'i kurdu. 1992 kasım ayında, grup ilk kırkbeşliği Patchwork'ü çıkardı. Bunu, '93'ün hemen başındaki Marbles ve A Marriage Made In Heaven kırkbeşlikleri izledi. Kısa süre sonra Unwired EP'sini yayımlayan grup, This Way Up şirketiyle bir anlaşma imzalamayı başardı.

Grubun müzik çevrelerinde büyük yankı uyandıran, Melody Maker tarafından yılın albümü seçilen ilk albümü Tidnersticks'i aynı yıl yayımlandı. İroninden nasibini fazlasıyla almış usta işi sözlerle bezenmiş bu karanlık atmosferli müzik, gitar, piyano ve yaylılara dayanan düzenlemelerle alternatif müzik çevrelerinde küçük bir devrim olarak nitelendirildi. İki yıl sonra gelen ikinci Tindersticks albümü de benzer bir ilgiyle karşılandı. İlk albümün devamı niteliğindeki albümde, yaylıların iyice öne çıkarılarak klasik rock formundan alabildiğine uzaklaşıldığı göze çarpıyordu. Stuart'ın bariton sesiyle kara mizah zengini sözleri yine baş roldeydi. Grup yıl sonunda ilk konser albümü Bloomsbury Theatre Live'ı çıkardı.

Tindersticks bir yıl sonra bir Claire Denis filmi olan Nenette et Boni'nin müziklerini yaptı. Bir yıl sonra da grubun tarihçesinde bir dönemi kapatacak olan 'Curtains' albümü geldi. İlk iki albümün devamı niteliğindeki 'Curtains', grubun müziğinin gelebileceği son noktanın temsilcisi niteliğindeydi. Özenle işlenmiş şarkılar, kendiliğinden akıp giden sözler, düzenlemelerdeki ustalık, hepsi birden grubun artık ustalar arasında sayıldığının bir göstergesiydi. Fakat bütün bu olumlu tabloya rağmen grup kendilerine gösteren ilgiden bir hayli sıkılmış görünüyordu. Her albümde aynı formülleri baştan kullanarak beste yapmaktansa, yeni şeyler deneme taraftarıydılar. Üçüncü albümün adı belki de bu yüzden 'Curtains' konmuştu; albüm, eski Tindersticks'in üzerini örterek yenisine yol açıyordu. Grup, bu 'geçmişle hesabını kesme' dönemini, 1998'de yayımlanan Donkeys albümüyle tamamladı. Albüm, grubun o zamana kadarki singlelarından, daha önce yayımlanmamış çalışmalarından oluşuyordu.

2 yıl sonra gelen dördüncü Tindersticks albümü Simple Pleasure'ın ilk üç albümü yapan grup tarafından yapıldığı belliydi gerçi; fakat soul'a kayan bir üslubun varlığı da açıkça hissediliyordu. 2001 yılında, grup beşinci albümü Can Olur Love...'ı çıkardı. Dördüncü albümdeki arayışlar burada da sürüyordu. Grup, ilk üç albümündeki müzikalitesinden uzaktaydı belki; yine de, kendilerine çizdikleri bu yeni yolda da başarılıymışlar gibi görünüyordu. Aynı yıl, grubun yönetmen Claire Denis ile ikinci çalışmasının ürünü olan Trouble Every Day Soundtrack'i yayımlandı. Tindersticks, şimdilerde yeni albümü üzerinde çalışıyor.

Kadro: Stuart A. Staples (Vokal), Dickon Hinchliffe (Keman), David Boulter (Klavye), Neil Fraser (Gitar), Mark Colwill (Bas), Alasdair Macaulay (Davul)

Diskografi:

 • 1993 - Tindersticks
 • 1995 -

 • ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

  10 ADET

    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.