Tayyar Özkan

Yazar resmi yok

1962 doğumlu. İlk karikatürleri 1976-78 yıllarında yerel politik gazetelerde ve sendika dergilerinde yayınlandı. 1983'de Gazi Üniversitesi- Resim Bölümü Fakültesinden mezun oldu. Dönemin birkaç mizah dergisinde ve günlük gazetelerinde çizdi. 1989'da New York'a gitti. İlk yıllarda reklam ajanslarına, tanınmış tekstil ve moda firmalarına birçok çizimler yaptı. 1993'de ilk çizgi öyküsü World War 3'de yayınlandı. Aynı yıl halen zaman zaman devam eden populer çizgi öyküsü Caveman tanınmış saygın dergi Heavy Metal'de yayın hayatına başladı. 1997'de NBM tarafından Amerika'da ilk Caveman albümü yayınlandı. Amerika'da yayınlanmış dört Caveman albümü daha var.

1994'de Paradox/DC Comics için Joel Rose ve Amos Poe'nin yazdığı 282 sayfalık uzun öykü La Pacifica'yı çizdi. Paradox'da yayınlanan The BIG BOOK OF… serisinin her kitabında çizimleri yer aldı. Erotik kitapları BUSHWHACKED, CAVE BANG #1, #2, #3, #4, PET, FLESHPOT, LEWD MOANA ve ORIENT SEXPRESS #1, #2, #3, #4 Eros Comix tarafından yayınlandı. Ayrıca erotik çizimleri ABD'de Hustler, Screw ve İspanya'da Penthouse Comix, İtalya'da Blue, Hollanda'da Playhouse vb. birçok magazinlerde yer aldı. 1999'da Fransa'da 2L PRODUCTION'ın yayınladığı Caveman albümü tanınmış Fnac Kitabevi zinciri tarafından ayın kitabı seçildi. Daha sonra 2001 de İspanya'da, 2006'da Hollanda'da albüm olarak piyasaya çıktı. Caveman ayrıca Çin'in en büyük üçüncü günlük gazetesi Guangzhou Daily'de Çin okurlarına ulaşmıştır. Önümüzdeki yıl Caveman Çin'de yayınlanacak. Türkiye'de Caveman Yeni Yüzyıl, Radikal , FHM ve Esquire gibi gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. Tayyar Özkan son yıllarda çocuklara yönelik animasyon projesi Junkidz üzerinde çalışmaktadır. 18 yıldır yaşadığı New York'daki School of Visiual Art adlı özel üniversitede bir süre çizgi roman ve desen dersleri de vermiştir.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

11 ADET

      x

      İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız