Serpil Çakır

Yazar resmi yok

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans, aynı üniversitede, kamu yönetimi ve siyaset bilimi dalında yüksek lisans derecelerini aldı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde siyaset bilimi doktorasını 'II. Meşrutiyette Osmanlı Kadın Hareketi' başlıklı teziyle 1991 yılında tamamladı.

Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Sosyal bilimlerde ve kadın araştırmalarında yöntem, kadın tarihi ve sözlü tarih konularında dersler verdi. Cumhuriyetin Öncü Kadınları Sözlü Tarih Projesi'ni yürüttü. 1996 yılında görevinden ayrıldı. İngiltere'ye gitti, çeşitli üniversitelerde misafir araştırmacı olarak araştırmalar yaptı. Londra Müzesi'nin 'Peopling London Sözlü Tarih Projesi'nin Londra'da yaşayan Türkler ile ilgili kısmını yürüttü.

1990 yılında kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Belge Merkezi'nin çeşitli çalışmalarında yer aldı. Kadın hareketi ile ilgili çeşitli belgesellerde danışmanlık yaptı, sergiler düzenledi. Kadın tarihi, sözlü tarih, feminist yöntem, cinsiyet ve politika, siyasal partiler konusunda çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır.

2001'den beri İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenen Türkiye'de Kadın Parlamenterler: Siyasal Temsil ve Toplumsal Cinsiyet ve Sözlü Tarih Arşivi Oluşturma Projesi'ni yürütmektedir.

Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, siyaset bilimi ana dalında öğretim üyesi olarak çalışan Çakır’ın Kadın Araştırmalarında Yöntem (Necla Akgökçe ile birlikte, Sel Yayıncılık, 1996) adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.