Rahmi Turan

Rahmi Turan

1939 yılında İstanbul'da doğdu. 17 yaşında öğrenciyken muhabir olarak gazeteciliğe başladı, bir yandan da Gazetecilik Okulu'nu bitirdi.

Muhabirlikten yönetmenliğe kadar gazeteciliğin her kademesinde görev yaptı.

Yüksek tirajlı Günaydın, Sabah, Tan, Bugün, Meydan ve GÖZCÜ Gazetelerini kurdu, yayın hayatına soktu ve uzun süre yönetti. Türk basınında gazete çıkartma rekortmenidir. 1989-1990 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü yaptı.

Gazeteciliğin yanı sıra tarihi aşk ve serüven romanları da yazan Rahmi Turan'ın Fatih'in Fedaisi KARA MURAT adlı 18 cilt kitabı vardır.

Kara Murat romanlarının dokuzu ünlü film yapımcısı Türker İnanoğlu tarafından filme alındı ve dokuz film de oynatıldığı dönemlerde gişe rekorları kırdı.

1980'li yıllarda Veb Ofset Yayınları tarafından dergi halinde basılan Kara Murat romanları 140 bin net satışa ulaşarak kendi alanında büyük rekor kırdı.

Yedeksubaylık görevini Güneydoğu'da, bugünkü Şırnak'ın Uludere ilçesinde yapan Rahmi Turan, o günlerden esinlenerek Dağların Sesi romanını yazdı.

Rahmi Turan'ın bu romanı, 'bahar çiçeği kadar taze ve güzel' bir kız olan Jülide'yi ve onun için hayatını hiçe sayarak tehlikeli serüvenlere atılan, 'Hilmo' namıyla bölgede ün yapan Hilmi Teğmen'i, eşkıya Abdülkerim'i ve Güneydoğu'nun feodal düzenini anlatıyor.

Rahmi Turan evli ve iki çocuk babasıdır. Oğlu Murat'tan Ata adında bir torunu, kızı Pınar'dan ise Eda ve Emre adlarında iki torunu vardır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI

14 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.